Strefa przedsiębiorcy

Podsumowanie aktywności Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców


Podsumowanie aktywności Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w okresie 11-31 stycznia 2024

Adam Abramowicz brał aktywny udział w wielu wydarzeniach ważnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawarł porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim. 12 stycznia w Rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego umowę o współpracy podpisał w imieniu Rzecznika Adama Abramowicza jego Zastępca dr n. pr. Marek Woch. W wydarzeniu ze strony gospodarzy udział wzięli: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Iga Rudawska, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów US, dr hab. Małgorzata Porada-Rochoń, prof. US, Zastępca Dyrektora ds. kształcenia, dr hab. Jacek Buko, prof. US, Prodziekan ds. Jakości Kształcenia i Wdrażania Strategii Rozwoju na Wydziale Ekonomii, Finansów US.

Rzecznik MŚP udzielił wywiadu dla portalu www.infopodkarpacie.pl, w którym mówił o interwencji u Premiera Donalda Tuska. ZUS odmówił wielu małym przedsiębiorcom prawa skorzystania z preferencji składkowej Mały ZUS Plus, wskutek czego mogą zostać zmuszeni do zawieszenia lub likwidacji działalności gospodarczej – podkreślał Adam Abramowicz.

18 stycznia Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił w programie TV Trwam „Polski Punkt Widzenia”, w którym apelował: 210 tysięcy polskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest zadłużonych w ZUS. To jest zły system, który trzeba zmienić.

24 stycznia Adam Abramowicz spotkał się z Ambasadorem Mongolii Panem Dorj Barkhas i Attache Ambasady Mongolii Panią Tselmeną Zagasbaldan. Tematem przewodnim dyskusji była instytucja Rzecznika MŚP oraz doświadczenia związane z funkcjonowaniem Biura Rzecznika MŚP na przestrzeni ostatnich lat. W spotkaniu uczestniczyli też: Artur Szczepek Dyrektor Gabinetu Rzecznika oraz Mikołaj Kruczyński Koordynator Rady Przedsiębiorców.

W Biurze Rzecznika MŚP odbyło się posiedzenie połączonych Zespołów Roboczych ds. kształcenia zawodowego i ds. rzemiosła. W spotkaniu wziął udział Rzecznik Adam Abramowicz, Zastępca Rzecznika dr n. pr. Marek Woch oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Jacek Tomczak. Tematem spotkania były problemy kształcenia zawodowego oraz przygotowane przez połączone zespoły propozycje ich rozwiązania.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców udzielił także wywiadu, który został opublikowany na łamach „Do Rzeczy”. Od pięciu lat zabiegam o to, żeby zmienić ten niesprawiedliwy i szkodzący gospodarce system – powiedział Adam Abramowicz Rzecznik MŚP.

26 stycznia Adam Abramowicz spotkał się z młodzieżą ze Stowarzyszenie KoLiber i Instytutu Rzeczypospolitej. Zgromadzeni słuchacze mogli się dowiedzieć co nieco o sektorze MŚP oraz oczekiwaniach mikrofirm wobec nowego rządu.

30 stycznia Rzecznik MŚP uczestniczył w spotkaniu w Ministerstwie Finansów. Rozmawiano na temat obniżenia oraz ujednolicenia podatku VAT na usługi gastronomiczne.

W spotkaniu brali też udział: prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Jacek Czauderna, Tomasz Tratkiewicz, Krzysztof Kwinta, Jacek Bełz. W trakcie spotkania Jacek Czauderna przedstawił postulaty Izby, mające na celu wprowadzenie 5% podatku VAT na wszystkie usługi gastronomiczne; w tym owoce morza, napoje oraz część alkoholi. Poprosił również o współpracę polskiego rządu w tej sprawie, a także ogłosił projekt powstania zespołu roboczego, który zająłby się wprowadzeniem ustawy, tak, aby zniwelować jej koszty.

 

Źródło: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Wróć