Wiadomości

Polacy samodzielnie zmieniają konta w bankach

Z sondy, którą przeprowadzono wśród banków widać wyraźnie, że liczba wniosków o przeniesienie konta w poszczególnych bankach rzadko przekracza 100.

– Zainteresowanie na razie jest znikome, rozpatrujemy w Kredyt Banku raptem kilkanaście wniosków – mówi Łukasz Malinowski, menedżer produktu w Departamencie Bankowości Detalicznej w Kredyt Banku.
Kilkadziesiąt wniosków jest w trakcie procedowania w większych bankach, takich jak BZ WBK, choć liczba otwieranych w nim kont idzie w tysiące miesięcznie.
– Widać, że klienci czują obawę w związku z tym rozwiązaniem i wolą ten proces przeprowadzić sami i mieć nad nim kontrolę – zaznacza Marcin Pawłowski, dyrektor ds. detalicznych produktów rozliczeniowych w BZ WBK.
 
W sumie do połowy stycznia liczba wniosków nie przekroczyła w całym systemie 200 – dane za cały styczeń ZBP przedstawi na początku lutego.
Nieraz na przeszkodzie stoi drugi bank – z naszych informacji wynika, że problemów nie ma np. z wymianą informacji z Pekao. Słyszeliśmy o problemach z PKO BP, choć dotyczyły one kwestii podpisów, które na pełnomocnictwie różniły się od tego, jakie miał bank w swojej bazie. Ale najwięcej problemów robił podobno Alior Bank, który uniemożliwiał procedowanie wniosków, choć podpisał się pod rekomendacją ZBP. Sam bank twierdzi, że od początku roku wpłynęły do niego raptem cztery wnioski.
– Kończymy wdrażanie procesów i rozwiązań systemowych dotyczących obsługi tego typu zgłoszeń. Od 1 lutego 2010 r. uruchomimy pełną obsługę zgłoszeń – zapewnia Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

Mirosław Kuk
 
Z czego wynika, że zalecenie ZBP nakłada na klienta zbyt wiele obowiązków ? Jakie sposoby wykorzystują banki przy wprowadzaniu rekomendacji ?
 
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 27.01.2010 (18) – str.C9Forsal
Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych - czytaj na www.gazetaprawna.pl


 źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wróć