Wiadomości

Polsko-Arabskie Forum Inwestycyjne


Polsko-Arabskie Forum Inwestycyjne, przewidziane jako spotkanie Polski z Bliskim Wschodem i Północną Afryką, odbedzie się 18-19 kwietnia 2011 w warszawskim hotelu Polonia Palace.

W ostatnich latach Polska stała się dla zagranicznych inwestorów jednym z najatrakcyjniejszych krajów na świecie. Według ostatniego raportu A.T Kearney - badającego atrakcyjność państw pod względem lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (2010 FDI Confidence Index) - nasz kraj znalazł się na 6. miejscu, bezpośrednio za takimi państwami, jak: Chiny, USA, Indie, Brazylia oraz Niemcy. Tym samym zanotowaliśmy największy awans w czołówce światowej. W poprzednim wydaniu raportu, w 2007 r. Polska była na odległym 22. miejscu.
Jednak uwagę inwestorów zwraca fakt, że jako jedyny kraj w Unii Europejskiej uniknęliśmy recesji. Podczas gdy inni wciąż walczą z recesją, Polski wzrost ma wyniesieść w 2011 r. ponad 4%, a w 2010 r. wyniósł 3,6% .Warszawska Giełda Papierów Wartościowych stała się największym rynkiem akcji w regionie i przewyższyła obrótami giełdę wiedeńską. Ponadto proces prywatyzacji przyciągnął do Polski czołówkę banków inwestycyjnych, jak Goldman Sachs, Citygroup i Morgan Stanley, które w zeszłym roku otworzyły swoje biura w Warszawie. Według magazynu "Forbes" dziewięć z dziesięciu największych banków inwestycyjnych świata otworzyło lub zadeklarowało otwarcie tu regionalnego biura. Podobny wynik w tym regionie mają jeszcze Frankfurt i Moskwa.
Równie atrakcyjnym rynkiem tym razem dla Polaków są kraje arabskie z Bliskiego-Wschodu i Afryki Północnej, czyli tzw. obszaru MENA. Z 300 mln potencjalnych konsumentów jest to obszar, obok którego nie można przejść obojętnie. To ogromny potencjał dla polskich przedsiębiorstw - nadal niewykorzystany. Co do obecności na tamtych rynkach Polska pozostaje daleko w tyle za USA, Japonią czy krajami UE, a możliwości są  olbrzymie. W MENA szansę mają m.in.: przemysł budowlany, spożywczy, meblarski, kosmetyczny, tekstylny i wiele innych.
Konferencja kierowana jest do potencjalnych inwestorów, odbiorców inwestycyjnych, firm i osób, którzy gotowi są zapoznać się i otworzyć nowy rozdział w swojej dotychczasowej działalności biznesowej. - Chcemy, aby Polsko-Arabskie Forum Inwestycyjne stanowiło doskonałą platformę dla wymiany poglądów, doświadczeń, budowania strategii współpracy pomiędzy tak znaczącymi w obecnych czasach obszarami jakimi są Europa Środkowa, a zwłaszcza Polska i cały region MENA - mówi Anissa Boukoffa z Polish-Arab Investment Forum Manager, Top Consulting Conferences & Trainings SA, organizatora imprezy.

Kontakt do organizatora:

http://www.topconsult.nazwa.pl/nowa_tcct/content/view/494/332/lang,polish/

Wróć