Wiadomości

Ponad 1,2 mln osób zastrzegło swój numer PESEL


Od 17 listopada 2023 r. do 7 stycznia br. mnóstwo Polaków skorzystało z opcji zastrzeżenia numeru PESEL. Zastrzeżenie chroni nas przed konsekwencjami np. kradzieży dokumentów czy danych. Przypominamy, że od 1 czerwca 2024 r.  instytucje ujęte w ustawie (np. banki, firmy telekomunikacyjne) będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL.

Kilkumiesięczny okres karencji jest potrzebny, aby właściwe instytucje mogły się dostosować do wymogów prawych. Warto jednak już dziś zadbać o to, by maksymalnie zabezpieczyć swoje dane. Możesz to zrobić w aplikacji mObywatel i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zastrzeżenie - nie jest to działanie ostateczne.

Jak to poprawi moje bezpieczeństwo?

Zastrzeżenie numeru PESEL przeciwdziała wyłudzaniu pieniędzy czy wyrabianiu duplikatów karty SIM, wykorzystanych do nielegalnego autoryzowania transakcji. Dotychczas ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek. Po wejściu w życie przepisu w pełni, osoba poszkodowana będzie zwolniona z płacenia kredytów zaciągniętych przez złodziei. To firmy chcące odzyskać środki będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowali, czy kredyt mógł zostać udzielony na podane dane.

Materiały: https://www.gov.pl/attachment/b12866ea-b765-4b20-b835-5f0d5ed274bc

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Wróć