Wiadomości

Porozumienie PKN ORLEN i Energi w sprawie inwestycji gazowej w Ostrołęce


PKN ORLEN i Energa intensyfikują wspólne działania, aby zrealizować umowę inwestycyjną dotyczącą bloku gazowego w Ostrołęce, którą zawarły z PGNiG w grudniu 2020 r. W podpisanym pomiędzy spółkami z Grupy ORLEN porozumieniu określono podział przypadającej na nie puli udziałów w spółce celowej, uzgodniono potencjalne rozwiązania nakierowane na finansowanie projektu i gwarantujące realizację inwestycji. To kolejny krok na drodze do realizacji strategii PKN ORLEN do 2030 r. zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii.

 
- Skutecznie realizujemy projekty, które wpisują się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju i będą długoterminowo wzmacniać naszą pozycję na rynku, w szczególności w branży energetycznej. Transformację energetyczną traktujemy jako szansę na potwierdzenie silnej pozycji Grupy ORLEN w Europie Środkowej, a inwestycja w Ostrołęce przybliża nas do tego celu. Finalizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też przyniesie wymierne korzyści dla naszych Akcjonariuszy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 
W ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 roku powołana została spółka CCGT Ostrołęka sp. z o.o., która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji. Docelowo, zgodnie z umową inwestycyjną, Energa i PKN ORLEN łącznie będą w niej posiadać większościowy udział na poziomie 51 proc., a pozostałe 49 proc. przypadnie na PGNiG. Podpisane właśnie porozumienie pomiędzy spółkami z Grupy ORLEN przewiduje, że Energa obejmie 50 proc. udziałów plus jeden udział, a PKN ORLEN pozostałą część przysługującego im pakietu udziałów w CCGT Ostrołęka sp. z o.o. 
 
W podpisanym właśnie porozumieniu spółki z Grupy ORLEN zabezpieczyły finansowanie inwestycji w Ostrołęce. Ustalono, że w przypadku, gdyby pojawiło się ryzyko naruszenia przez Energa wymogów z wiążących umów finansowych, PKN ORLEN udzieli Energa finansowania do kwoty nie wyższej niż 1,55 mld zł. Dodatkowo zabezpieczono ciągłość w realizacji budowy bloku gazowego w Ostrołęce w przypadku, gdyby nie spełniły się na czas przesłanki z umowy inwestycyjnej dotyczące przystąpienia PGNiG do inwestycji. W takim przypadku spółki z Grupy ORLEN wyprzedzająco uzgodniły, że pakiet udziałów przypadający PGNiG wraz z powiązanymi z nim obowiązkami obejmie PKN ORLEN. 
 
Zgodnie z porozumieniem, to Energa będzie sprawować nadzór nad spółką CCGT Ostrołęka sp. z o.o. jako spółką zależną i wchodzącą w skład grupy kapitałowej Energa. Będzie ona odpowiedzialna m.in. za prowadzenie czynności administracyjnych, nadzór merytoryczny i organizacyjny oraz wszelkie ustalenia z PGNIG poza tymi, dotyczącymi finansowania realizowanego projektu.
 
Zaangażowanie PKN ORLEN w budowę elektrowni gazowej wpisuje się w strategiczne plany rozwoju niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Dlatego w maju 2020 r., Koncern, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej. Porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu 2020 r., a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG. Trójstronna umowa pomiędzy PKN ORLEN, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r. W styczniu 2021 r. powołana została spółka CCGT Ostrołęka sp. z o.o., która zrealizuje projekt, a w kwietniu 2021 r. zgodę na realizację wspólnej inwestycji z PGNiG wyraził UOKiK.
 
 
Źródło: PKN ORLEN

Wróć