Wiadomości

Porozumienie z Iranem weszło w życie


W niedzielę minęło dokładnie 90 dni od daty zatwierdzenia porozumienia nuklearnego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, podpisanego wcześniej przez Iran i sześć światowych mocarstw ( USA, Rosję, Chiny, Francję, Wielką Brytanię i Niemcy)

Oznacza to, że formalnie umowa weszła już w życie, dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama polecił rządowi podjęcie działań zmierzających do unormowania stosunków z Iranem.

We wrześniu minął termin, w którym Kongres USA mógł sprzeciwić się podpisaniu porozumienia. Jednak Demokraci, korzystając z procedury obstrukcji zablokowali głosowanie nad republikańskim projektem rezolucji przeciwko umowie z Teheranem.

Droga do ostatecznego zniesienia sankcji jest jeszcze daleka. W grudniu inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) mają przygotować raport na ten postępu prac nad redukcją irańskiego potencjału nuklearnego. Wnioski płynące z tego dokumentu będą wiążące dla światowych potęg. Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że formalnie sankcje wobec Iranu mogą być zniesione najwcześniej w styczniu przyszłego roku.

 

WIĘCEJ: czytaj w kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

Jeżeli leżą ci na sercu aktualne problemy branży, przyjdź na XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016 w dniach 11-13 maja 2016r. EXPO XXI Warszawa 

 

Organizator:

 

(opr.pb)

Wróć