Prawo

Powszechny samorząd gospodarczy - projekt ustawy o izbach przemysłowo-handlowych


27 marca br. w Sejmie odbyła się konferencja "Powszechny samorząd gospodarczy - za i przeciw", zorganizowana przez klub Kukiz'15 i Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców, podczas której odbyła się dyskusja na temat projektu ustawy o izbach przemysłowo-handlowych.

Jak powiedział poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, za inicjatywą stoją organizacje społeczne, które od lat domagają się powołania powszechnego samorządu gospodarczego: W tej chwili takiego samorządu w Polsce brakuje, a jest on powszechny, czyli jest w każdym z krajów zachodnich, czy to Niemcy, czy to Francja, takie samorządy są - zauważył.

W jego opinii mamy w tej chwili różnego rodzaju samorządy branżowe, natomiast brakuje jednego dużego samorządu gospodarczego, który byłby partnerem dla rządu: - Powinien on. np. dostać delegację do uzgadniania planów lokalnych, delegację do sądów arbitrażowych, do współpracy z nowymi podmiotami, które powstają - zaznaczył.

Projekt Ustawy o izbach przemysłowo-handlowych, który wprowadza samorząd gospodarczy dla przedsiębiorców, przygotował zespół politologów skupionych wokół Zakładu Badań Władzy Lokalnej i Samorządu, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr hab. Roberta Kmieciaka.

Transmisję konferencji można obejrzeć tu>>> https://www.youtube.com/watch?v=c7FMiz0Cn2Q

Źródło i foto: Klub Poselski Kukiz'15

 

 

Wróć