Prawo

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opowiada się za zwiększeniem efektywności działań na rzecz ograniczenia zjawiska szarej strefy w sektorze paliwowym


W oficjalnej informacji z Departamentu Strategii i Komunikacji Społecznej Urzędu Regulacji Energetyki czytamy, iż Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opowiada się za zwiększeniem efektywności działań na rzecz ograniczenia zjawiska szarej strefy w sektorze paliwowym oraz skutków, jakie ono za sobą pociąga, zarówno w szerokim aspekcie funkcjonowania konkurencyjnego rynku paliwowego w Polsce, jak i utraconych wpływów budżetu państwa.

Działania, które podejmuje Urząd w tym zakresie obejmują nie tylko ocenę przesłanek uzyskania koncesji, sankcjonowanie przypadków naruszania warunków wykonywania działalności koncesjonowanej, ale również  intensywną współpracę z różnymi służbami i organami. Wprowadzenie nowych przepisów i regulacji przekłada się także na komplikację procesu obsługi podmiotów ubiegających się o koncesję oraz ją posiadających.

Przy wypracowywaniu nowych regulacji należy zatem uwzględnić adekwatne, dodatkowe środki finansowe i kadrowe, o które wnioskował Prezes URE, a które zagwarantują efektywne wypełnianie obowiązków przez Urząd. Tzw. pakiet paliwowy zakłada, m.in. poszerzenie zakresu koniecznej weryfikacji obszernego materiału dowodowego przed wydaniem koncesji na wytwarzanie paliw ciekłych (WPC) oraz koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą (OPZ), w powiązaniu z koniecznością ponownej weryfikacji podmiotów, które już te koncesje posiadają.

[pub.zp]

WIĘCEJ czytaj w lipcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

 

Wróć