Wiadomości

Rekordowe tankowania Boeingów

Niemal 55 tysięcy litrów paliwa lotniczego z terminala LOTOSU na lotnisku w Gdańsku, zatankowano jednorazowo do Boeinga 767, należącego do przewoźnika Omni Air International. Dla bazy paliw LOTOSU wrzesień był rekordowym miesiącem pod względem ilości sprzedanego paliwa.

Dla porównania zatankowane 55 tys. litrów paliwa przez Boeinga 767 odpowiada ilości paliwa, jaką musiałoby zatankować 916 samochodów osobowych przy założeniu, że pojemność każdego baku wynosi 60 litrów.

Ten rekord jest dla nas powodem do satysfakcji. Po pierwsze dynamicznie rośnie sprzedaży najwyższej jakości paliwa lotniczego z LOTOSU, które zyskało uznanie wśród wymagających klientów – międzynarodowych przewoźników lotniczych. Po drugie tankujemy coraz bardziej nowoczesne i większe samoloty, a to dobrze świadczy o rozwoju portu lotniczego w Gdańsku i daje dobre prognozy sprzedaży na przyszłość. – podkreśla Dariusz Falkiewicz, prezes spółki LOTOS Tank, która zarządza bazą paliw na gdańskim lotnisku.

Cała operacja tankowania Boeinga 767 trwała 40 min i musiała być przeprowadzona przy pomocy dwóch autocystern lotniskowych oraz podnoszonego podestu. Aby sprawnie przeprowadzić tankowanie takiej ilości paliwa, pracownicy LOTOS Tank musieli wykonać operację przetłoczenia paliwa z jednej cysterny do drugiej, która w tym czasie była podpięta do samolotu. Dzieje się tak dlatego, że cysterny lotniskowe mają pojemność 34800 litrów. Cała operacja przebiegła sprawnie i zgodnie z planem, a po dotankowaniu, samolot wystartował mając łącznie 100 ton paliwa w swoich zbiornikach.

Dziesięć dni wcześniej spółka LOTOS Tank zatankowała ponad 43 tys. litrów paliwa do samolotu Boeing 767 należącego do Ryan International Airlines.

W 2009 r. spółka LOTOS Tank otworzyła w gdańskim porcie lotniczym nowoczesną bazę paliwową i zatankowała pierwszy statek powietrzny. Od tego czasu obsłużono już 7281 samolotów.

W ramach inwestycji w Rębiechowie LOTOS w pół roku wybudował nowe instalacje i zbiorniki do magazynowania najwyższej jakości paliwa lotniczego, które na lotnisko trafia bezpośrednio z gdańskiej rafinerii. Baza składa się m.in. z 4 naziemnych zbiorników przeznaczonych do magazynowania paliwa lotniczego. Ich łączna pojemność to 400 m3. Ze względu na szczególne wymagania dotyczące jakości paliw lotniczych bazę wyposażono m.in. w nowoczesny system odwadniania zbiorników. Cysterny lotniskowe mają możliwość bezkolizyjnego rozładunku i załadunku paliwa w punkcie zdawczo-odbiorczym bazy. Paliwo podczas dostawy odbierane jest za pomocą 2 przyłączy, co umożliwia jednoczesny rozładunek obu komór cysterny i znacznie skraca czas całej operacji. Wydajność pompy rozładunkowej to maksymalnie 1300 dm3/min.

Wróć