Wiadomości

Rosnieft ma nowego szefa

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom dotychczasowy przezes największego koncernu naftowego w Rosji Siergiej Bogdanczikow opuszcza piastowane stanowisko. Prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił rządowi, by zgłosił radzie dyrektorów Rosnieftu kandydaturę Eduarda Chudajnatowa.Bogdanczikow stał na czele koncernu od 12 lat i uważany był za głównego twórcę jego potęgi - to on zmienił balansującą na skraju bankructwa, niewielką firme w giganta naftowego. Pogłoski o jego odwołaniu krążyły w Moskwie od kilku lat, a ich podłożem był konflikt z wicepremierem Igorem Sieczinem, który w gabinecie Władimira Putina odpowiada za sektor energetyczny, a jednocześnie jest przewodniczącym rady dyrektorów Rosnieftu. To Sieczin, wg rosyjskich mediów, faktycznie kieruje koncernem. "Wiedomosti" utrzymują, że doprowadził już do dymisji kilku kluczowych współpracowników Bogdanczikowa, jednak jego samego nie pozwalał odwołać Putin.
Eduard Chudajnatow jest wiceprezesem Rosnieftu od 2008 roku. Wcześniej był m.in. wiceburmistrzem Nieftiejugańska, gdzie swoją siedzibę miał Jugansknieftiegaz, przejęty w 2004 roku przez Rosnieft. Jugansknieftiegaz był wcześniej największą spółką wydobywczą Jukosu, koncernu Michaiła Chodorkowskiego.
Chodorkowski był jednym z najpotężniejszych graczy na rynku naftowym Rosji. Kiedy w 2003 r.  popadł w konflikt z Kremlem, został aresztowany, a jego firma - rozparcelowana. W 2005 r. został skazany na osiem lat łagru. W 2006 roku wysunięto wobec niego nowe zarzuty, za które grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności. Również w 2006 roku sąd w Rosji ogłosił Jukos bankrutem. Jego najcenniejsze aktywa w 2007 roku przejął Rosnieft. Odpryskiem tej sprawy było wejście w Orlenu w Możejki - należące wcześniej do Jukosu, który praktycznie kontrolował rynek dawnej rosyjskiej "probałtyki", czyli państw bałtyjskich.

Głównym udziałowcem Rosnieftu (75,16 proc.) jest należący w 100 proc. do państwa Rosnieftiegaz. Pozostałe papiery należą do kontrolowanej przez Rosnieft spółki RN-Razwitje (9,44 proc.) oraz ok. 138 tys. drobnych akcjonariuszy. Rosnieftiegaz jest też właścicielem 10,74 proc. akcji Gazpromu.

(zp)

Źródło: wnp.pl

Wróć