Wiadomości

Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca podatek VAT


  • Funkcjonariusze KAS i CBŚP we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są m.in. o oszustwa podatkowe czy pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.
  • Podczas akcji na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego zatrzymano 10 osób.
  • Uszczuplenia Skarbu Państwa oszacowano na ponad 1,5 mln zł. 

Śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw toczy się od ponad roku. Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2013 roku do początku 2017 roku. 

W tym czasie w ramach różnych podmiotów gospodarczych wystawiano deklaracje podatkowe, które nie odzwierciedlały właściwego stanu faktycznego, w celu uchylania się od opłacania należnego podatku VAT. Nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót gospodarczy miały udaremnić lub znaczne utrudnić stwierdzenie legalności środków finansowych pochodzących z popełnienia czynów zabronionych. Działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności państwowych w kwocie ponad 1,5 mln zł.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji współdziałając z funkcjonariuszami KAS z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie zatrzymali 10 osób. Wśród zatrzymanych znajdował się m.in. adwokat podejrzany o pranie pieniędzy. 

W trakcie działań prowadzonych na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego, przy udziale pracowników Zachodniopomorskiego UCS, przeszukano miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Do dalszej analizy zabezpieczono dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. dwa samochody warte 235 tys. zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy czy oszustw podatkowych.

Źródło: MF

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='13795') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('13795')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}