Wiadomości

Rozpoczęło się badania jakości autostrady A1 Piekary Śląskie - Maciejów

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła specjalną kontrolę jakości wykonania podbudowy autostrady A1 w okolicach Bytomia. Od piątku, 27 sierpnia br.  do niedzieli pobierano próbki z autostrady. Obecnie trwa ich technologiczne badanie.

Specjaliści z Laboratorium Drogowego oddziału GDDKiA w Kielcach pobrali ok. 30 próbek od 30 do 60 kg. Próbki pobrano z okolic budowanej autostrady, skąd według wstępnych informacji kradziono materiały budowlane, a także z jezdni drogi oraz wyrywkowo z innych odcinków budowanej autostrady. Próbki są badane w celu wyjaśnienia, czy mogło dochodzić do kradzieży dolomitu z jezdni budowanej autostrady.

Laboratorium wciąż pobiera próbki oraz przeprowadzi badania nośności używając specjalistycznego sprzętu VSS. W weekend takie badanie nie było możliwe ze względu na deszcz.

Specjaliści z laboratorium otrzymali od nadzoru inwestycji dokumentację projektową, w której wymienione są między innymi materiały, jakie powinny być użyte do budowy drogi. Materiały z odwiertów posłużą do określenia czy warstwy wzmocnienia podbudowy nawierzchni są wykonane z materiału zgodnego z dokumentacją. W sobotę, 28 sierpnia br.  wieczorem materiały dotarły do kieleckiego laboratorium. Badanie potrwa co najmniej kilka dni. Próbki muszą być m.in. wypłukane, wysuszone i poddane badaniom specjalistycznym sprzętem.

W ostatnim tygodniu sierpnia pracę rozpoczęła również specjalna grupa kontrolna GDDKiA, która zweryfikuje związaną z budową dokumentację, w tym m.in. dokumenty dotyczące akceptacji wbudowania materiałów w autostradę. Szczególnym monitoringiem zostaną objęte działania zewnętrznego inżyniera kontraktu – firmy Arcadis, którego zadaniem jest kontrolowanie działań wykonawcy prac.

Wyniki prac badawczych Laboratorium Drogowego w Kielcach powinny być znane jeszcze w tym tygodniu.

zp
Źródło: GDDKIA

Wróć