Prawo

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań technicznych dla stacji gazu ziemnego opublikowane w Dzienniku Ustaw


Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowych wymagań technicznych dla stacji gazu ziemnego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP. Przepisy rozporządzenia wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Rozporządzenie Ministra Energii zostało podpisane 28 sierpnia 2019 r. Jego celem jest uregulowanie zasad funkcjonowania infrastruktury służącej do tankowania gazem ziemnym pojazdów samochodowych, i stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 29 ust. 1 Ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności  i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1124, 1495, 1527 i 1716). Wprowadzane przepisy prawne przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa ww. instalacji w trakcie ich eksploatacji.

Dokument określa wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji gazu ziemnego, a także przewiduje zasady kontroli spełnienia tych wymagań przez Urząd Dozoru Technicznego.

Rozporządzenie jest jednym z elementów ram prawnych dla rozwoju wykorzystania gazu ziemnego w sektorze transportu w Polsce. Zgodnie z Krajowymi ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, dokumentem przygotowanym przez Ministra Energii i przyjętym przez rząd w dniu 29 marca 2017 r., do końca 2020 roku w 32 wybranych  aglomeracjach w Polsce ma zostać rozmieszczonych 70 punktów tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG). Natomiast do roku 2025 na sieciach TEN-T planuje się budowę i rozmieszczenie 14 publicznie dostępnych punktów tankowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz budowę i rozmieszczenie 32 publicznie dostępnych punktów tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG).

Rozporządzenie Ministra Energii uzupełnia ramy regulacyjne dotyczące wykorzystania gazu ziemnego w transporcie, wspierając tym samym realizację wyżej wymienionych celów.

Treść rozporządzenia: KLIKNIJ TUTAJ

Źródło: ME, fot. arch. Międzynarodowych Targów STACJA PALIW - odmierzacz paliw metanowych ADAS

Wróć