Wiadomości

Ruszają konsultacje z przedsiębiorcami ws. zatorów płatniczych

Zatory płatnicze to poważny problem działających w Polsce firm. Zetknęło się z nim 80-90 proc. przedsiębiorców. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce wypracować rozwiązania, które sprawią, że skala tego negatywnego zjawiska będzie ograniczona. Dziś ruszają konsultacje z przedsiębiorcami. Co ważne, to na ich uwagach będą opierały się propozycje regulacji prawnych wysuniętych przez MPiT. Konsultacje potrwają 30 dni.

Zator płatniczy to sytuacja, w której jeden kontrahent nie wypłaca drugiemu pieniędzy w terminie za wykonanie usługi bądź dostarczenie towaru. Często czas oczekiwania na zapłatę jest absurdalnie długi i wynosi nawet 120-180 dni. MPiT chce, by zatory płatnicze przestały być codziennością polskich przedsiębiorców. Temu ma służyć przygotowanie nowych regulacji prawnych, które powstaną przy ścisłej współpracy z firmami.

Jak zgłaszać propozycje

Dziś oficjalnie ruszają konsultacje w tej sprawie. Każda osoba, która chce przekazać Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii swoje uwagi, może to zrobić, przesyłając je pocztą elektroniczną na adres zatory@mpit.gov.pl. Co ważne wystarczy wpisać je własnymi słowami w treść maila – bez żadnych formularzy czy skomplikowanych procedur. Eksperci MPiT przeanalizują każdą zgłoszoną propozycję rozwiązania problemu. Wspomniany adres mailowy będzie aktywny przez 30 dni. Swoje propozycje można więc przesyłać do 16 maja br.

Z czym warto się zapoznać

MPiT przygotowało materiał, z którym warto zapoznać się przed wysłaniem maila. To tzw. Zielona Księga (PDF 360 KB), czyli dokument, który w przystępnej formie prezentuje obecny stan dot. zatorów płatniczych w Polsce. Omawia także rozwiązania, które stosują inne kraje Unii Europejskiej, aby ograniczyć zatory płatnicze. Być może będą one dobrym punktem wyjścia do debaty nad wprowadzeniem podobnych przepisów w Polsce.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca do zapoznania się z tą publikacją i zgłaszania swoich propozycji.

Źródło: MPiT (op.pb)

Wróć