Prawo

Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele

Sejm zaakceptował w środę poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany.

Zgodnie z zapisami ustawy od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

W uchwalonej przez Sejm ustawie przewidziano szereg wyjątków. W niedziele będzie dozwolony handel m.in.: na stacjach paliw, w piekarniach, cukierniach, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych. W niedziele mogą być również otwarte placówki handlowe, w których handel będzie prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę, który stanie za ladą. Taki handel musi odbywać się "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w niedziele w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a  przy uporczywym łamaniu zakazu - karę ograniczenia wolności. Teraz ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta.

Źródło: PAP (op.pb)

Wróć