Strefa przedsiębiorcy

Słońce i wiatr pracują dla MPK Łomża


Od początku września na bazie MPK działa instalacja fotowoltaiczna dostarczająca prąd na potrzeby zakładu.

- Jesteśmy jedną z pierwszych firm komunikacyjnych w Polsce, które zastosowały tego typu rozwiązania. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na istniejącym budynku myjni. Instalacja o mocy 28,6 kW dostarcza prąd dla całej bazy (budynek administracyjny, warsztat, myjnia, stacja paliw). Jedynie w bardzo pochmurne dni niedobór prądu jest uzupełniany z sieci energetycznej – powiedziała Halina Pawelczyk z MPK Łomża.

Inwestycja w połączeniu z wcześniej zamontowanymi na przystanku autobusowym urządzeniami OZE (panel fotowoltaiczny i turbina wiatrowa) wpisuje się w propagowaną przez MPK Łomża ideę ekologicznego transportu publicznego.

Miasto Łomża bierze udział w projekcie E-bus, w ramach którego będą kupowane elektryczne autobusy. Zamontowane ogniwa fotowoltaiczne są pierwszym elementem większego systemu wykorzystywanego w przyszłości między innymi do ładowania „elektryków”.

Instalacja będzie również służyć celom badawczym - na bieżąco gromadzone są dane związane z produkcją energii elektrycznej, potrzebne do analizy możliwości efektywnego wykorzystania OZE w komunikacji miejskiej, oraz prowadzone rozmowy z łomżyńskimi uczelniami i szkołami technicznymi, aby wykorzystać fotowoltaikę MPK w dydaktyce - do zajęć z odnawialnych źródeł energii czy jako temat prac dyplomowych.

- Myślimy o kolejnych OZE na naszej bazie. Chcielibyśmy zamontować następne panele fotowoltaiczne na planowanej hali garażowej ze stanowiskami do ładowania autobusów i na dachu warsztatu – mówi Halina Pawelczyk.

Źródło:  MPK Łomża

Jeżeli szukasz oferty OZE, znajdziesz ją podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, w dniach 9-11 maja 2018 r., na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Wróć