Wiadomości

Soros nie wyklucza upadku euro

W wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" George Soros ocenił, że nie można wykluczyć załamania się euro, a tym samym całego  projektu UE. Amerykański finansista uważa też, że niemiecka polityka oszczędności zagraża całej Europie.


Zdaniem Sorosa upadek wspólnej waluty UE mógłby spowodować silne konflikty między głównymi państwami kontynentu. Już mamy do czynienia ze zjawiskami dezintegracyjnymi, a różnice między Niemcami a Francją na temat polityki gospodarczej są dużo większe niż 10 lat temu. W jego opinii Niemcy są obecnie izolowane w swych poglądach, a przez wzgląd na swą historię obawiają się bardziej inflacji niż recesji. W rezultacie niemiecka polityka jest zagrożeniem dla Europy, dla której stabilność nie oznacza tylko braku inflacji, ale też brak deflacji. Zadłużone kraje muszą ograniczać płace i ceny, co grozi długą fazą stagnacji, która prowadzi do nacjonalizmu, niepokojów społecznych i ksenofobii. Jeśli zatem Niemcy nie zmienią swego nastawienia, warto by kraj ten wystąpił z europejskiej unii walutowej - choć politycznie byłoby to fatalne.
W czerwcu rząd Angeli Merkel zaproponował program "zaciskania pasa", który do 2014 r. ma dać 80 mld EUR oszczędności. Berlin naciska też na zaostrzenie dyscypliny budżetowej w całej UE. Tymczasem USA obawiają się nadmiernego zaciskania pasa przez Europejczyków, gdyż zdaniem Waszyngtonu może to zaszkodzić globalnej gospodarce. Warto przypomnieć, że  George Soros, przedstawiony przez "Die Zeit", jako "Der amerikanische Großspekulant", znany jest już w historii jako "Człowiek, który złamał Bank Anglii" - początki jego fortuny sięgają 22 września 1992 r., gdy uważając, że funt szterling jest przewartościowany, zaangażował przeciw tej walucie 10 mld USD, grając na zniżkę kursu. W wyniku tego Bank Anglii został zmuszony wycofać walutę z Mechanizmu Kursów Walutowych (ERM II), a Soros zarobił ok. miliarda USD. Pięć lat później, w trakcie kryzysu  azjatyckiego  również malezyjski  premier oskarżał Sorosa o spowodowanie załamania waluty jego kraju.
(op. zp)

Pełny tekst wywiadu:
Soros sieht deutsche Sparpolitik als Gefahr für Europa

 

źródło: Die Zeit, pl.wikipedia.org

Wróć