Wiadomości

Spotkanie polskich ministrów z wicekanclerzem, Niemiec


Spotkanie polskich ministrów ds. infrastruktury oraz rozwoju i technologii z wicekanclerzem, federalnym ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman spotkali się w Warszawie z wicekanclerzem Republiki Federalnej Niemiec, ministrem gospodarki i ochrony klimatu Robertem Habeckiem. Jednym z głównych tematów rozmów było omówienie wpływu umowy między Unią Europejską a Ukrainą na funkcjonowanie rynku transportu drogowego towarów i zasadności wprowadzenia do niej stosownych zmian.

– Podstawowym celem umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów było udzielenie wsparcia gospodarczego naszemu wschodniemu sąsiadowi, który padł ofiarą agresji ze strony Rosji. Przez półtora roku obowiązywania tej umowy, która liberalizowała transport i likwidowała konieczność uzyskiwania zezwoleń na przewozy dwustronne i tranzytowe przez ukraińskich przewoźników, doszło do zachwiania równowagi na rynku unijnych przewozów drogowych. W rezultacie w listopadzie 2023 r. polscy przewoźnicy rozpoczęli protesty na drogach prowadzących do polsko-ukraińskich przejść granicznych. W wyniku trudnych negocjacji z przedstawicielami przewoźników protest został zawieszony. Co istotne, podnoszą oni postulat wprowadzenia zmian w umowie między UE a Ukrainą – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Podczas dzisiejszego spotkania z Wicekanclerzem Republiki Federalnej Niemiec, Minister Infrastruktury poprosił o wsparcie podczas prac nad zmianą i uszczegółowieniem umowy między Unią Europejską a Ukrainą, tak aby pozwalała ona na zachowanie konkurencyjności na europejskim rynku międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy. Istotnym elementem zmiany powinno być wprowadzenie rozwiązań eliminujących wykonywanie niedozwolonych na mocy Umowy operacji transportowych. Strony poruszyły również temat działania ukraińskiego systemu e-kolejka, zwracając uwagę na jego nieoptymalne funkcjonowanie, które było jednym z głównych powodów protestów polskich przewoźników.

Propozycje zmian w umowie między Unią Europejską i Ukrainą zostały przekazane Komisji Europejskiej 16 stycznia br. W ostatnim czasie kwestia ta była również niejednokrotnie podnoszona podczas serii spotkań ministra Dariusza Klimczaka m.in. z europejską komisarz ds. transportu Adiną Vălean, wicepremierem z ds. odbudowy, ministrem ds. rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandrem Kubrakovem, a także ministrem transportu i komunikacji Litwy Mariusem Skuodisem.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Wróć