Wiadomości

Sprzedaż akcji Grupy Lotos SA

Sprzedaż 14 milionów akcji Grupy Lotos SA za 406 mln zł w formule budowy przyśpieszonej księgi popytu, była jedną z największych tego typu transakcji w ostatnich latach w Europie. Po raz kolejny znaczącym partnerem MSP w transakcjach prywatyzacyjnych okazały się krajowe fundusze emerytalne, które nabyły 45% oferowanych akcji.

Transakcja planowana na dwa dni została zakończona w ciągu jednego, a wielkość oferty została zwiększona z planowanych 12,9 mln do 14 mln akcji. Krajowi inwestorzy instytucjonalni objęli 83% oferty. Lotos cieszył się również zainteresowaniem zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Szwajcarii, po raz kolejny dowodząc rosnącego znaczenia warszawskiego parkietu, jako regionalnego centrum kapitałowego na kontynencie europejskim. Lotos był drugą (po KGHM) spółką z indeksu WIG20 o największym wzroście cen od początku 2009 r.
Jak podaje portal wnp.pl, podczas trwającego właśnie Forum "Zmieniamy Polski Przemysł" wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział dziennikarzom, że MSP bierze pod uwagę wszystkie potencjalne scenariusze dalszej prywatyzacji Lotosu. - Możliwe jest też całkowite wycofanie się Skarbu Państwa ze spółki - przyznał wiceminister.

Nie odbędzie się to jednak w najbliższym czasie, bowiem w oficjalnym komunikacie MSP zobowiązało się do niesprzedawania dalszych akcji Lotosu poprzez giełdę w ciągu najbliższych 180 dni („lock-up”). W najbliższej przyszłości MSP nie planuje też kolejnych transakcji na warszawskiej giełdzie w formule budowy przyśpieszonej księgi.
(zp)



źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa, wnp.pl

Wróć