Wiadomości

St1 rozwija sieć

Fińska spółka ST1 dynamicznie rozwija sieć stacji bezobsługowych. Do 14 działających już w naszym kraju obiektów w tym roku dołączą kolejne.

Według Małgorzaty Godzisz, przedstawiciela firmy na Polskę, zaawansowane są prace nad uruchomieniem placówki w Kaliszu. Powinna ruszyć w ciągu kilku tygodni. - W przypadku kilku kolejnych stacji rozpoczęte zostały procesy inwestycyjne. Na terenie obiektu w Bełchatowie trwają prace budowlane. Na razie jednak za wcześnie, aby mówić o terminach otwarcia - mówi Małgorzata Godzisz.

Do tej pory liderem rynku stacji samoobsługowych w Polsce była inna fińska sieć – Neste, działająca u nas od 1991 roku. Obecnie zarządza u nas siecią 106 stacji. Jednak dynamika rozwoju tego koncernu w ostatnim roku uległa wyraźnemu osłabieniu. Wcześniej uruchamiano przynajmniej 10 nowych obiektów rocznie.

Segment samoobsługowy leży także w obszarze zainteresowań głównych koncernów operujących na naszym rynku. Na razie jednak z planów takich zrezygnowały zarówno Orlen, jak i Lotos. Formatem pośrednim między stacją automatyczną a tradycyjnym obiektem z obsługą jest brand 1-2-3 należący do Statoila.

Tymczasem St1 prężnie rozwija się także w Szwecji i Norwegii, gdzie nabyła ostatnio prawie 200 stacji. Dalsze przyrosty na ternie Skandynawii mogą być jednak bardzo utrudnione ze względu na duże nasycenie tamtejszego rynku. Jedyną możliwością rozwoju pozostają przejęcia.

Inną strategię fiński koncern przyjmuje w naszym kraju. W 2009 r. jego sieć w Polsce powiększyła się o sześć nowych stacji. Dwie ostatnie uruchomione zostały pod koniec roku. W listopadzie ruszyła placówka w Świętochłowicach, a w grudniu uruchomiono sprzedaż w Sosnowcu. Rozszerzył się też obszar działalności sieci, która na początku swej działalności w naszym kraju skupiała się w zasadzie tylko na Górnym Śląsku. W 2009 r. uruchomiła jednak stacje w Łodzi, Radomiu i Wrocławiu.
(zp)źródło: PIPP oraz wnp.pl

Wróć