Wiadomości

Statoil przejmuje polskie stacje St1


Statoil Poland 13 grudnia br. podpisała przedwstępną umowę nabycia polskich stacji St1.

Statoil Poland Sp. z o.o. i St1 Polska Sp. z o.o. podpisały przedwstępną umowę nabycia sieci stacji paliw St1 w Polsce. Sieć składa się z 16 stacji i 10 niezabudowanych nieruchomości, na których planowane były dalsze stacje sieci St1. W wyniku nabycia sieci stacji St1 w Polsce sieć stacji Statoil w Polsce zwiększy się do 315 obiektów. Stanowi to 5-proc. wzrost wielkości tej sieci.

- Od początku prowadzenia działalności dostrzegamy duży potencjał rozwoju w Europie Centralnej i Wschodniej. Nabycie sieci stacji St1 stanowi kolejny krok w realizacji naszych ambicji rozwojowych na polskim rynku - mówi Jórn Madsen, wiceprezes Statoil Fuel & Retail ds. Obszaru Biznesowego Europa Centralna i Wschodnia.

Inwestycja ta potwierdza fakt, że Statoil Poland ma zamiar pozostać w czołówce zagranicznych inwestorów detalicznych w części sektora paliwowego w Polsce oraz skutecznie konkurować na polskim rynku”, stwierdza Andrzej Magryś, Prezes Zarządu Statoil Poland Sp. z o.o.    

Nabycie sieci stacji paliw St1 w Polsce przez Statoil Poland Sp. z o. o. sfinalizowane zostanie w pierwszej połowie 2011r. Umowa podlega zatwierdzeniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Od czasu przejęcia przez Lukoil ponad 80 placówek ConocoPhilips (Jet) jest to na polskim rynku największa transakcja tego typu. St1 wycofuje się z Polski po kilku latach budowania stacji samoobsługowych. Fińska spółka zaczynaął od Śląska, gdzie powstały jej pierwsze stacje. W ostatnich dwóch latach uruchamiała swoje placówki także w innych regionach kraju, przede wszystkim w dużych i średnich miastach. Oprócz Polski St1 ma stacje w swej macierzystej Finlandii oraz Szwecji i Norwegii. Ostatnio od Shella przejęła szwedzką rafinerię oraz stacje w Szwecji i Finlandii. na obszarze Skandynawi znana jest także jako produkcent biopaliw.

Nie jest to pierwsza transakcja między obiema skandynawskimi firmami. W kwietniu ub.r. Finowie przejęli ok. 200 automatycznych stacji Statoil w Szwecji i Norwegii.

Wróć