Wiadomości

Sukces czeskich negocjacji Grupy ORLEN


Unipetrol, spółka zależna PKN ORLEN, porozumiała się z czeskim operatorem rurociągów, spółką Mero, w sprawie nowych stawek za przesył ropy naftowej rurociągiem. Umowa obowiązuje od 1 kwietnia 2016 roku, a jej szacunkowa roczna wartość wynosi ponad miliard czeskich koron. Wypracowane zasady oznaczają bardziej korzystne i elastyczne warunki dla Unipetrol.
 
Wypracowane porozumienie dotyczy nowych stawek za przesył ropy naftowej rurociągiem IKL i rurociągiem Przyjaźń na terenie Czech, a także za transport surowca rurociągiem TAL, gdzie MERO pełni rolę pośrednika.  Nowe taryfy zapewniają znaczne oszczędności dla Unipetrolu, a ich wysokość pozostaje w relacji do ilości transportowanej ropy naftowej. Podpisane umowy są wynikiem negocjacji prowadzonych od 2010 roku i zostały zwarte na czas nieokreślony. Unipetrol i Mero podpisali również memorandum o dalszej intensyfikacji współpracy, m.in. w zakresie magazynowania ropy naftowej.
 
- Porozumienie z Mero w sprawie stawek przesyłowych, tak samo jak wypracowanie dobrych relacji z naszymi południowymi sąsiadami było dla nas priorytetem. Cieszę się, że udało się wypracować kompromis, który satysfakcjonuje obie strony. – podkreślił Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN - Unipetrol ma strategiczne znaczenie dla naszej Grupy. Potwierdzają to nie tylko podpisane właśnie umowy, ale również nasze inwestycje w Republice Czeskiej, takie jak przejęcie całościowego udziału w spółce Ceska Rafinerska czy też zakup pakietu 68 stacji od  austriackiego koncernu OMV. – dodał Prezes Zarządu
 
Spółka MERO transportuje surowiec systemami Przyjaźń oraz IKL do rafinerii w Litvinowie i Kralupach, należących do Ceska rafinerska (w 100% spółki zależnej Unipetrolu). Łączne moce przerobowe obu czeskich rafinerii wynoszą około 8,7 mln ton ropy naftowej rocznie.
 
Źródło: PKN Orlen

Wróć