Wiadomości

Szybkie i proste rozliczanie transakcji w obcych walutach dzięki usłudze DCC

Zbliżają się wakacje. Do Polski, jak co roku, przyjedą z zagranicy miliony turystów, wśród których płatności bezgotówkowe są wyjątkowo popularne. Polscy przedsiębiorcy powinni się odpowiednio przygotować, aby sprostać ich wymaganiom.

Doskonałym pomysłem jest zaoferowanie turystom możliwości skorzystania z usługi DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), która umożliwia dokonanie płatności kartą w walucie kraju pochodzenia karty. Usługa dostępna w ofercie First Data Corporation, światowego lidera w dziedzinie handlu elektronicznego i przetwarzania płatności, skierowana jest do osób posługujących się w Polsce zagranicznymi kartami płatniczymi, umożliwiając im płatność w walucie krajów, z których pochodzą. W ten sposób unikają oni niekorzystnego przewalutowania, a przede wszystkim już w chwili dokonywania płatności dokładnie wiedzą, jaką kwotą zostanie obciążony ich rachunek.

W 2009 r. granice Polski przekroczyło około 53,8 mln cudzoziemców*.

Przeciętne wydatki turystów poniesione na terenie Polski w 2009 r. wyniosły około 409 USD na osobę i nieco ponad 74 USD dziennie. 16,6% wydatków poniesionych przez zagranicznych turystów dotyczyła noclegów, 16,1% - wyżywienia, a 12,8% to wydatki związane z transportem (Instytut Turystyki).

 

Powyższe dane pokazują, że przede wszystkim restauracje i hotele powinny być zainteresowane skorzystaniem z usługi DCC, bo to właśnie tam najczęściej dokonują płatności zagraniczni turyści.

 

-Osoby przyjeżdżające do Polski z zagranicy, szczególnie mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, przyzwyczajeni są do wspólnej waluty Euro, przez co często mają problem z korzystaniem z innych walut. Właśnie z myślą o takich osobach stworzona została usługa DCC – powiedział Janusz Diemko, prezes First Data Polska. - Upowszechnienie tej technologii ułatwi gościom z zagranicy posługiwanie się kartami płatniczymi na terenie naszego kraju.

 

Należy pamiętać, że dzieli nas już mniej niż rok od Mistrzostw Świata EURO 2012TM. Według przewidywań organizatorów do Polski w tym czasie przyjedzie 2-2,5 mln osób z zagranicy. Nawet 80% z nich nigdy nie było w naszym kraju. Polscy przedsiębiorcy powinni wykorzystać tą okazję i pokazać, że Polska jest innowacyjnym państwem, otwartym na nowinki technologiczne.

 

Co więcej, najnowsze dane NBP i PAIiIZ pokazują, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2011 r. osiąga jak dotychczas pozytywne wyniki i szacuje się, że 2011 r. będzie lepszy od ubiegłego roku. Wartość napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych po pierwszych 4 miesiącach 2011 r. zrosła o 23% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Napływ BIZ w pierwszych 4 miesiącach br. osiągnął równowartość 81% wartości BIZ za cały 2010 r.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi aktualnie 154 projekty inwestycyjne, w wyniku których może powstać ponad 36 tysięcy nowych miejsc pracy (stan na 10 czerwca 2011r.). Najwięcej projektów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i Chin. Możemy oczekiwać, że coraz większy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych spowoduje wzrost liczby cudzoziemców z tych państw, którzy będą mieszkać lub regularnie odwiedzać Polskę. Firmy powinny być gotowe na przyjęcie tych biznesmanów.

 

Usługa DCC nie ukrywa żadnych dodatkowych opłat za przeliczenie waluty ani za użycie karty, a kwota wynikająca z przewalutowania w terminalu jest gwarantowaną kwotą obciążenia rachunku karty. Transakcje realizowane są po kursie z danego dnia, który jest aktualizowany przez terminal raz dziennie, przy czym sama transakcja nie trwa dłużej niż zwykła transakcja płatnicza.

 

Pionierem we wprowadzaniu usługi DCC na polskim rynku jest firma First Data Polska, która już od stycznia 2008 roku wdraża ją w punktach handlowo-usługowych. Już teraz z usługi mogą korzystać m.in. klienci stacji PKN ORLEN czy goście hotelu Jan III Sobieski.

 

 

 

* Instytut Turystyki, Zagraniczna turystyka przyjazdowa do Polski w 2009 r.

Wróć