Prawo

Tony nielegalnego paliwa zajęte przez KAS


  • 30 tys. litrów nielegalnego paliwa, aparaturę do przepompowywania, dystrybutor oraz pojazd ciężarowy ze zbiornikami na paliwo wykryły lubelska i dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).
  • Zatrzymano dwie osoby.
  • Gdyby paliwo zostało nielegalnie sprzedane, Skarb Państwa straciłby 81 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków.

Na terenie posesji w powiecie łukowskim KAS wykryła nielegalny obrót paliwami. W pomieszczeniach gospodarczych oraz na naczepie pojazdu ciężarowego znajdowało się ok. 30 tys. litrów substancji ropopochodnej. Zabezpieczono również samochód ciężarowy z pustymi pojemnikami oraz aparaturą do przepompowywania paliwa. Zatrzymano dwie osoby.

Zgodnie z zabezpieczoną dokumentacją towar jechał z Niemiec na Słowację. Miał jednak trafić do nielegalnego obrotu na terenie woj. lubelskiego.

Zabezpieczony na miejscu ciągnik siodłowy z naczepą nie był zgłoszony w Systemie Monitorowania Drogowego Przewozu Towarów SENT. Towar był transportowany w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami – w zbiornikach bez wymaganych atestów oraz bez odpowiednich oznaczeń ADR (konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, np. łatwopalnych).

Sprawcy, który nie dopełnił obowiązków wynikających z przepisów, grozi kara wysokości do 100 tys. zł.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

Wróć