Wiadomości

Uderzenie CBŚP i Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie w grupę paliwową


Zatrzymanie 5 osób ze zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w przestępstwach paliwowych i zabezpieczenie 63 tys. litrów nielegalnego oleju napędowego o wartości ponad 200 tys. złotych - to efekty działań policjantów z CBŚP. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty, grożą im wieloletnie kary pozbawienia wolności. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności tej grupy mogę wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.

Policjanci CBŚP, wspólnie z pracownikami Wywiadu Skarbowego UKS w Lublinie i prokuratorami Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, od pewnego czasu przyglądali się zorganizowanej grupie przestępczej, która sprowadzała do Polski paliwo bez uiszczania należnych podatków, a następnie sprzedawała je z dużym zyskiem. Po rozpracowaniu mechanizmu działania grupy i ustaleniu jej członków podjęto decyzję o realizacji. 

Śledczy weszli jednocześnie na teren 3 baz, na obszarze województw lubelskiego i mazowieckiego, wykorzystywanych przez przestępców. W jednej z nich zatrzymali na gorącym uczynku 2 mężczyzn, którzy właśnie przepompowywali paliwo z dużej cysterny, mieszczącej 37 tys. litrów paliwa, do dwóch mniejszych. W kolejnej bazie, która chwilowo nie była używana, zatrzymano jej właściciela, a w trzeciej zabezpieczono nielegalne paliwo. Kolejną osobę, pomysłodawcę całego procederu, zatrzymano na terenie województwa lubelskiego, w  miejscu jego zamieszkania. Ustalono też, że ostatnia, piąta osoba, związana z tym procederem, odbywa właśnie karę pozbawienia wolności do innej sprawy.

W sumie podczas realizacji policjanci CBŚP zabezpieczyli 63 tys. litrów nielegalnego paliwa o wartości ponad 200 tys. złotych. Z ustaleń wynika, że paliwo miało być tylko przewożone tranzytem przez Polskę  do innych krajów Unii Europejskiej, gdy w rzeczywistości nie opuszczało granic naszego kraju. Przestępcy uchylali się tym samym od płacenia należnych podatków. Śledczy ustalili też, że paliwo trafiało na stacje oraz do przedsiębiorców, m.in. do firm transportowych - oczywiście po zaniżonych cenach, w większości przypadków bez faktur. 

Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu przestępczej działalności tej grupy mogę wynieść kilkadziesiąt milionów złotych (na chwilę obecną udokumentowano procesowo straty w wysokości ponad 7 mln złotych).

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty, jednemu z nich - zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności), czterem pozostałym - zarzut udział w zorganizowanej grupie przestępczej (co jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności). Ponadto wszyscy usłyszeli też zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Pomysłodawca całego procederu został już tymczasowo aresztowany, wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano  środki wolnościowe.

Podczas realizacji zabezpieczono, na poczet przyszłych kar, 2 samochody osobowe oraz 14 tys. złotych.

Sprawa rozwojowa. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Lublinie.  

Źródło: CBŚP

WIĘCEJ: czytaj w lutowym wydaniu miesięcznika „Paliwa Płynne”

Nowości branżowych szukaj na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016

11-13 maja 2016r. EXPO XXI Warszawa 

Organizator: 

(opr.zp)

Wróć