Wiadomości

Umowa cywilnoprawna a staż pracowniczy


Marcin Stanecki uczestniczył 17 lipca 2024 r. w posiedzeniu zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy. Partnerzy społeczni dyskutowali o noweli Kodeksu pracy dotyczącej wliczania do okresu zatrudnienia różnych form aktywności świadczonych w oparciu o różne stosunki prawne.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje wliczanie do okresu zatrudnienia przede wszystkim okresów prowadzenia pozarolniczej działalności, okresów wykonywania przez osobę fizyczną umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, a także okresów wykonywania umowy agencyjnej.

 

Obecny stan prawny jest niekorzystny dla pracowników, którzy przed nawiązaniem stosunku pracy prowadzili działalność gospodarczą na własny rachunek czy też świadczyli pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Gdy podejmują pracę na podstawie stosunku pracy, są traktowani, jakby nigdy wcześniej nie pracowali.

– Proponowane przez resort pracy rozwiązanie usuwa nierówności w traktowaniu pracowników ze względu na rodzaj wcześniej podejmowanej przez nich aktywności zawodowej. Państwowa Inspekcja Pracy popiera jego wprowadzenie. Wiele osób skorzysta na zaliczeniu umów cywilnoprawnych do tzw. zakładowego stażu pracy, chociażby podczas ustalania wysokości odprawy przy zwolnieniach grupowych – podkreśla Główny Inspektor Pracy.

Przypomniał, że nadal umowy cywilnoprawne są zawierane na próbę. Wiele podmiotów nie zawiera umów o pracę na okres próbny, tylko wykorzystuje w tym celu umowy cywilnoprawne. Dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach, niejako w nagrodę podpisywana jest umowa o pracę.

Główny Inspektor Pracy zadeklarował w imieniu Państwowej Inspekcji Pracy gotowość do wsparcia przy przygotowaniu nowych przepisów. W posiedzeniu zespołu uczestniczyła także Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.

 

Link do aktualności >>>tutaj<<<

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Wróć