Wiadomości

Uwaga na cyberprzestępców - Policja ostrzega przed kradzieżami, których dokonują przestępcy przy wykorzystaniu firmowych skrzynek mailowych

Policja ostrzega przed kradzieżami, których dokonują przestępcy przy wykorzystaniu firmowych skrzynek mailowych.

Białostoccy funkcjonariusze opisują jeden z takich przypadków. Zostali powiadomieni o włamaniu do skrzynki mailowej jednej z firm. Haker (ang. hacker -to osoba, która monitoruje sieć pod kątem tzw. dziur systemowych, czyli możliwości uzyskania cudzych uprawnień w wydawaniu komputerowi poleceń) włamał się na skrzynkę i pokonując zabezpieczenia, przejął ją. Następnie podszywając się pod pracownika firmy, rozesłał wszystkim kontrahentom wiadomości zawierające ofertę firmy w bardzo korzystnych cenach. W wiadomości tej zawarł nowy numer konta firmy, na które klienci mieli przelewać należności. Oczywiście konto to nie należało do wskazanej firmy, a do oszustów. W sumie kontrahenci przelali na nie ponad 180 tysięcy euro. Dzięki czujności pracownicy, która odkryła zmianę konta bankowego firmy, oraz błyskawicznej reakcji policjantów drugi z przelewów, na blisko połowę kwoty, udało się zablokować i nie dotarł on do oszustów.

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez sprawdzenia poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych czy ogólnopolskich portali. Ten trend objął także tradycyjną bankowość – dziś elektroniczny dostęp do rachunku jest wręcz podstawową funkcjonalnością, bez której trudno się obyć. Niestety wraz z rozwojem e-bankowości, bankowości mobilnej i kart płatniczych pojawiły się różne przestępstwa związane z internetowym dostępem do naszych pieniędzy i danych osobowych. 

O najważniejszych zagrożeniach czyhających na internautów czytaj tu: KMP Białystok - Uwaga na cyberprzestępców

WIĘCEJ: czytaj kolejnych wydaniach miesięcznika „Paliwa Płynne”

Jeżeli leżą ci na sercu aktualne problemy branży, przyjdź na:

XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016

11-13 maja 2016r. w EXPO XXI w Warszawie

od ćwierć już wieku organizowane pod tym znakiem:

 

[opr.zp]

Wróć