Strefa przedsiębiorcy

Visa Global Transit Solutions


  • Visa wprowadza innowacyjny, globalny program przyspieszający upowszechnianie płatności zbliżeniowych w transporcie publicznym – Visa Global Transit Solutions
  • Program „Visa Ready for Transit” wprowadza nowe standardy, które uproszczą certyfikację rozwiązań płatniczych dla operatorów transportu i dostawców rozwiązań dla tego sektora
  • Nowo utworzony zespół ekspertów z dziedziny transportu, technologii i płatności zapewni wiedzę i doświadczenie
  • Na przyszłości transportu skupi się Centrum Innowacji Visa w Londynie, badając najnowocześniejsze technologie i integrację systemów

Visa (NYSE: V) ogłosiła dziś inaugurację nowego programu Visa Global Transit Solutions (Globalne rozwiązania Visa dla transportu publicznego), którego celem jest popularyzacja korzystania z płatności zbliżeniowych w bramkach biletowych w metrze oraz kasownikach w autobusach i tramwajach, co przynosi oszczędność czasu i większy komfort dla pasażerów na całym świecie.

„Visa to najlepszy sposób na dokonywanie i otrzymywanie płatności w dowolnym miejscu i przy użyciu dowolnego urządzenia. Naszym celem jest szybsza, prostsza i bardziej bezpieczna obsługa osób korzystających ze środków transportu – zarówno podróżujących samochodem, jak i lecących samolotem na wakacje czy też dojeżdżających do pracy za pomocą środków transportu publicznego” – powiedział Michael Lemberger, head of products, Visa w Europie. „Visa odegrała ważną rolę we współpracy z londyńskim zarządem transportu miejskiego (Transport for London; TfL). Zdobytą przy tym wiedzę i doświadczenie – które przyczyniły się do przekroczenia poziomu miliarda przejazdów opłaconych zbliżeniowo z Visa w stolicy Wielkiej Brytanii – wykorzystujemy teraz, aby pomóc operatorom transportu publicznego na całym świecie w przejściu od gotówki i papierowych biletów do płatności zbliżeniowych”.

„Wytrwale pracujemy, aby ułatwić wszystkim pasażerom korzystanie z transportu publicznego w naszym mieście. Rozwój zbliżeniowych płatności za przejazdy to ważna część tego procesu” – powiedział Shashi Verma, chief technology officer w TfL. „Już teraz kartami zbliżeniowymi i urządzeniami mobilnymi opłacane jest ponad 40% pojedynczych przejazdów. Mieliśmy do czynienia z kartami z ponad setki krajów z całego świata. By stało się to możliwe, wiele musiało się zmienić w sposobie działania sektora płatniczego – m.in. konieczne było wprowadzenie nowych zasad płatności. Bez bliskiej współpracy nie osiągnęlibyśmy tak ogromnych korzyści, jakie płatności zbliżeniowe przyniosły pasażerom w Londynie”.

Dzięki nowemu programowi Visa organizatorom transportu publicznego i dostawcom technologii łatwiej będzie wprowadzać płatności zbliżeniowe w komunikacji miejskiej. Obejmuje on następujące elementy:

  • Doradztwo: Zespół Visa Global Transit Solutions składa się z grupy centralnej w Londynie oraz dedykowanych, lokalnych specjalistów w poszczególnych regionach świata, którzy będą wspierać wdrażanie płatności zbliżeniowych oraz udzielać porad i bieżącej pomocy. Łącznie, członkowie zespołu posiadają ponad 50 lat doświadczenia we współpracy z przewoźnikami i branżami pokrewnymi.
  • Modele działania: Visa opracowała model transakcji w transporcie publicznym (Mass Transit Transaction model) jako instrument zarządzania płatnościami zbliżeniowymi, bez względu na skalę działalności czy strukturę opłat operatora transportu. W ramach modelu Visa operatorzy mogą oferować cały szereg elastycznych opłat, w tym taryfy stałe, odległościowe bądź czasowe, bilety w systemie multimodalnym, a także takie możliwości jak górny limit opłat, bilety ulgowe czy zwrot pieniędzy w przypadku opóźnień.
  • Narzędzia i standardy: Ważnym elementem programu Visa Global Transit Solutions jest rozszerzenie programu Visa Ready o technologie płatnicze dla transportu publicznego. Program Visa Ready for Transit stwarza możliwość uzyskiwania certyfikatów Visa Ready przez firmy technologiczne, co daje organizatorom transportu publicznego pewność, że wybrane przez nich rozwiązania spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa Visa. Jako pierwsze firmy uczestniczące w programie Visa Ready for Transit, Wordline i Vix Technology pomogą zaoferować organizatorom transportu publicznego na całym świecie nowoczesne rozwiązania dla płatności zbliżeniowych.
  • Przyszłość transportu: Dążenie Visa do zapewnienia konsumentom pełnego komfortu w naturalny sposób realizowane będzie poprzez działalność Centrum Innowacji w Londynie, pracującego nad rozwiązaniami płatniczymi dla transportu przyszłości – w tym samochodowego, lotniczego czy masowego transportu publicznego. Zespół Visa będzie współpracował z przewoźnikami, firmami technologicznymi, fintechami i innymi podmiotami, koncentrują się na wszystkich aspektach związanych z obsługą pasażera i wspólnie tworząc nowe rozwiązania do wykorzystania w podróży.

Jak wynika z niedawnego raportu Visa „Cashless Cities”, w płatnościach elektronicznych tkwi ogromny potencjał do redukcji kosztów związanych z dystrybucją i poborem opłat w transporcie publicznym. Średni koszt uzyskania jednego dolara amerykańskiego z opłat przez przewoźnika wynosi 14,5 centa, natomiast w przypadku metod cyfrowych spada on do poziomu 4,2 centa.

W ostatnim czasie Visa rozpoczęła cykl konferencji dla operatorów transportu i firm technologicznych, zapoznając ich z różnymi inicjatywami podejmowanymi w ramach programu Visa Global Transit Solutions. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Londynie, zaś następne planowane są w Dubaju, Nowym Jorku i w Singapurze.

W nadchodzących miesiącach program będzie rozbudowywany o nowe propozycje obejmujące m.in. przeciwdziałanie nadużyciom, usługi w zakresie wsparcia administracyjnego oraz programy lojalnościowe i marketingowe służące optymalizacji obsługi konsumenta.

Zespół Visa Global Transit Solutions zrealizował już kilkanaście projektów dla transportu w Europie i obecnie pracuje nad nowymi przedsięwzięciami w Azji, Ameryce Płn. i Europie – wszystkie z nich mają na celu ułatwienie korzystania z transportu publicznego. W ostatnich latach nastąpiło znaczące upowszechnienie płatności zbliżeniowych na całym świecie, a szczególnie w Europie, gdzie stanowią one już ponad 40% wszystkich transakcji Visa w fizycznych punktach sprzedaży. (Źródło: dane przetwarzania transakcji Visa Europe, czerwiec 2017 r.).

 ***

Visa Inc. (NYSE: V) to światowy lider płatności cyfrowych. Naszą misją jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej, wspierając tym samym rozwój ludzi, firm i całej gospodarki. Nasza nowoczesna globalna sieć przetwarzania danych transakcji – VisaNet – umożliwia dokonywanie bezpiecznych i skutecznych płatności na całym świecie i może przetwarzać w ciągu sekundy ponad 65 tys. operacji. Niesłabnący nacisk, jaki firma kładzie na innowacyjność, sprzyja szybkiemu wzrostowi handlu z wykorzystaniem wszelkich urządzeń połączonych z internetem, a także realizacji wizji przyszłości bezgotówkowej – dla każdego i w każdym miejscu. Wraz z ogólnoświatowym procesem przechodzenia z technologii analogowych na cyfrowe, Visa angażuje swoją markę, produkty, specjalistów, sieć i zasięg, by kształtować przyszłość handlu. Więcej informacji znajduje się na stronach www.visaeurope.com i www.visa.pl, na blogu vision.visaeurope.com oraz na Twitterze @VisaInEurope i @Visa_PL.

Źródło: VISA Polska, op.zp

Jeżeli szukasz rozwiazań płatności bezgotówkowych, znajdziesz je podczas organizowanych przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXIV Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2017, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Wróć