Wiadomości

W przyszłym roku pojawią się nowe oferty leasingu konsumenckiego

Przepisy dotyczące zasady leasingu konsumenckiego dopiero powstają. Przeżywająca kłopoty branża leasingowa nie może więc liczyć na ten nowy rynek, który pozwoliłby na zwiększenie sprzedaży o kilka tysięcy aut więcej.

– Przygotowane zostały założenia do ustawy o kredycie konsumenckim, która reguluje leasing konsumencki. Według niej, klient będzie miał obowiązek nabycia rzeczy po zakończeniu okresu leasingu – mówi Justyna Obrębska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodaje, że projekt ustawy powinien być gotowy jeszcze w I kwartale, bo Polska jest zobowiązana implementować unijną dyrektywę w tym zakresie nie później niż do 11 czerwca 2010 r.
Istotniejsze są jednak postępy prac w Ministerstwie Gospodarki nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ma ona zmienić ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych, m.in. w tym zakresie, w którym dotyczą one leasingu. Tak naprawdę to właśnie one otworzą rynek leasingu konsumenckiego.
– Roboczy projekt ustawy – bo nie posiada on jeszcze statusu oficjalnego dokumentu rządowego – jest na etapie wstępnych konsultacji społecznych. Potrwają one co najmniej do 15 stycznia – poinformowała Bogna Gudowska z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki.
 
 
Jakie dwa podstawowe cele zostaną osiągnięte dzięki zmianom zawartym w projekcie ? Na jakich warunkach klient będzie mógł wykupić np. leasingowane auto ? Jakie korzyści wynikają z leasingu finansowego ?
                                                              
Marcin Jaworski
 
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 12.01.2010 (7) – str.C11 Forsal

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych - czytaj na www.gazetaprawna.pl


 źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wróć