Wiadomości

Wenezuela ma największe złoża ropy na świecie

US Geological Survey ocenia, że w wenezuelskim pasie Orinoko znajdują się złoża ropy sięgające 513 mld baryłek. Oznacza to, że kraj pod prezydenturą Hugo Chaveza ma ponad dwa razy więcej ropy niż Arabia Saudyjska.

Dotychczas szacowano, że Wenezuela ma złoża sięgające 172 mld baryłek, czyli największe na świecie poza Bliskim Wschodem - potwierdzone rezerwy ropy Arabii Saudyjskiej to 260 mld baryłek. W badaniach USGS wzięto jednak pod uwagę zapasy tzw. ciężkiej ropy naftowej (heavy oil).

Ciężka ropa naftowa i piaski roponośne (oil sands) są zlokalizowane głównie na zachodniej półkuli, a największe ich zasoby (razem 80%) mają Kanada i właśnie Wenezuela. Jeśli szacunki udokumentowanych światowych zapasów konwencjonalnej ropy naftowej wynoszą 1 bilion baryłek, to rezerwy ciężkiej ropy są ponadpięciokrotnie większe. Wykorzystanie tych zasobów w Kanadzie i USA zaspokoiłoby potrzeby tych krajów na ropę w ciągu 150 lat.
Amerykańscy eksperci badający dorzecze Orinoko twierdzą, że nigdy dotąd nie mieli do czynienia z tak wielkimi złożami. Christopher Schenk, prowadzący badania z ramienia USGS, podkreślił, że jego zespół uwzględnił tylko ropę, która jest możliwa do wydobycia przy wykorzystaniu już istniejących metod. Jednocześnie zaznaczył, że nie oznacza to, że w dzisiejszych warunkach eksploatacja ta jest opłacalna.
(zp)źródło: U.S. Geological Survey

Wróć