Wiadomości

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na konferencji Berlin Transition Energy Dialogue


Jak zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wpłynie na pokój i bezpieczeństwo? To pytanie na które szukali odpowiedzi uczestnicy panelu, w którym w podczas konferencji Berlin Transition Energy Dialogue, wziął udział m.in. wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Wydarzenie odbyło się 29 marca br.

W obecnej sytuacji geopolitycznej, solidarność, determinacja i długoterminowa polityka z jasnymi celami popartymi analizami to warunki niezbędne do przejścia na czystą energię przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

Jednym z najważniejszych zadań i wyzwań stojących przed nami - rządami jest utrzymanie równowagi i bezpieczeństwa transformacji energetycznej, która musi być sprawiedliwa ale także opierająca się na zdywersyfikowaniu zarówno źródeł dostaw jak i technologii. Dzięki temu będziemy mogli zminimalizować ryzyko zagrożenia naszego bezpieczeństwa energetycznego. - powiedział podczas konferencji wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

W trakcie panelu poruszono również kwestie zależności Europy od jednego, niestabilnego dostawcy, który wykorzystuje import paliw kopalnych do finansowania agresji wojskowej.

Wycofywanie jednego stabilnego źródła energii musi być wsparte wprowadzeniem lub utrzymaniem innego mniej emitującego, ale stabilnego źródła, jak np. gaz ziemny, energia jądrowa, wodór lub biometan. Ponadto w efekcie potencjalnych zakłóceń w imporcie paliw, musimy się liczyć z koniecznością dłuższej niż oczekiwano pracy poszczególnych istniejących bloków węglowych. Będzie to miało wpływ na planowany spadek tempa ograniczania wydobycia i wykorzystania węgla - powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

W swoim wystąpieniu wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podkreślił też, że mimo idących za tym konsekwencji, Polska popiera postulat całkowitego wycofania się z importu surowców energetycznych, w tym ropy z Rosji.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wróć