Wiadomości

Wiceminister Piotr Dziadzio na VI Kongresie Innowacji w Energetyce


23 marca 2023 r. w Warszawie odbył się VI Kongresie Innowacji w Energetyce. W roli jednego z prelegentów udział w kongresie wziął wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. W swoim wystąpieniu zaznaczył, jak ważna jest innowacja w procesie transformacji energetycznej, podkreślił jej znaczenie dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska i wskazał szereg działań rządu obrazujących tę perspektywę.

- W ciągu ostatnich kilku lat sektor energetyczny w Polsce przechodzi głęboką transformację, związaną ze zmniejszeniem ogólnego udziału energetyki konwencjonalnej, opartej na węglu, na rzecz nowych technologii, w szczególności energetyki odnawialnej. Od ponad 7 lat konsekwentnie rozwijamy sektor energetyki odnawialnej – przekazał wiceminister.

Wiceminister Dziadzio zwrócił jednak uwagę na zmienność produkcji źródeł odnawialnych i wynikającą z niej obecną konieczność stosowania konwencjonalnych źródeł energii. Skonstatował jednak, że w odpowiedzi na ten problem realizowany jest plan energetyki jądrowej i wodorowej.

- Istotny jest również rozwój technologii opartych na wodorze, które stanowią realną alternatywę dla gazu ziemnego. Jednak wystarczająca podaż wodoru i innych niskoemisyjnych gazów może okazać się dużym wyzwaniem – wskazał wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Wiceminister Piotr Dziadzio wziął także udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego omówił kilka ważnych aspektów dla Ministerstwa Klimatu i Środowisk, a związanych z innowacyjnością.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska istotnie przywiązuje uwagę do innowacji, bo to innowacyjne rozwiązania towarzyszą transformacji i ja przyśpieszają – podsumował.

Wśród tematów poruszonych przez pełniącego funkcję Głównego Geologa Kraju znalazł się również stan prac nad szeroko rozumianym rozwojem magazynów energii, zarówno opartych na pierwiastkach ziem rzadkich jak i wodorowych magazynów energii w kawernach solnych i stan realizacji tego wyzwania.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wróć