Wiadomości

Wiceminister Zyska na Kongresie Elektromobilności MOVE


30 marca 2023 r. w Poznaniu odbył się międzynarodowy Kongres MOVE, poświęcony zagadnieniu elektromobilności i niskoemisyjnym rozwiązaniom transportowym. W zorganizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Transformacja sektora motoryzacji będzie miała znaczny wpływ na polską gospodarkę. Polski sektor motoryzacyjny zatrudnia blisko 320 tys. osób, to jest 8% ogółu zatrudnionych w przemyśle, i generuje ponad 25 mld euro przychodów. Polska jest jednym z największych dostawców części, komponentów i akcesoriów samochodowych w Europie - blisko 70% polskiej produkcji motoryzacji przeznaczone jest na eksport – powiedział wiceminister.

Wiceminister Zyska przekazał, że odbył szereg rozmów z przedstawicielami koncernów motoryzacyjnych – na temat potencjalnych inwestycji w Polsce i zapotrzebowaniu na zieloną, czystą energię.

- Już dziś baterie do samochodów elektrycznych produkowane w naszym kraju są wykorzystywane w pojazdach na całym świecie. Takich przykładów jest o wiele więcej – w Polsce produkowane są nowoczesne samochody elektryczne oraz infrastruktura ładowania. Główni aktorzy polskiego sektora elektromobilności mają o wiele większy apetyt na rozwój. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera te wszystkie działania. Wspieramy rozwój rynku pojazdów bateryjnych i wykorzystujących wodór, dbając także o równomierną rozbudowę infrastruktury ładowania i tankowania pojazdów. Programy wsparcia pozwolą na przekazanie polskiej gospodarce łącznie ponad 5 mld złotych w perspektywie kilku najbliższych lat – przekazał wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wróć