Wiadomości

Wiosną deweloperzy ruszą z inwestycjami mieszkaniowymi

Najwięksi deweloperzy nie mają już problemów z uzyskaniem w bankach finansowania. Będzie więcej nowych inwestycji mieszkaniowych, ale liczba oddanych mieszkań spadnie. Analizując plany inwestycyjne firm deweloperskich, można powiedzieć, że kryzys już się skończył.

Dom Development już jesienią rozpoczął duże inwestycje.
– Osiedle Saska Kępa to docelowo największa inwestycja w historii Dom Development. Uznaliśmy, że ożywienie daje nam podstawy do decyzji o rozpoczęciu tej budowy – mówi Jarosław Szanajca, prezes firmy. Na osiedlu powstać ma prawie 1600 mieszkań, a w pierwszym etapie 470. Łącznie budowa ma kosztować, przy obecnych cenach, ok. 700 mln zł. Firma rozpoczęła też budowę osiedla Derby, w którym powstanie prawie 260 lokali. Kilka dni temu, nie czekając na poprawę pogody, rozpoczęto też budowę osiedla Klasyków na 491 mieszkań (w pierwszym etapie 135 lokali).
 Na poprawę pogody i ustąpienie mrozów nie czeka też spółka Diamentic Estate, która rozpoczęła właśnie realizację drugiego etapu budowy osiedla domów jednorodzinnych Saskie Zacisze. Przedstawiciele firmy nie obawiają się, że nie będzie popytu.
– Osoby, które planują zakup domu, to klienci dysponujący dość wysokim poziomem kapitału lub posiadający dużą zdolność kredytową. Dlatego restrykcyjna polityka kredytowa banków czy oczekiwanie na spadki cen nie dotyczą generalnie klientów poszukujących domu – mówi Piotr Stachulski, zarządzający spółką Diamentic Estate.

Roman Grzyb
 
Gdzie realizuje swoje inwestycje firma JHM Development? Ile inwestycji zamierza w tym roku rozpocząć Polnord? Z czego przede wszystkim wynika aktywność deweloperów? Dlaczego wielu deweloperów, szczególnie mniejszych, nadal ma problem z uzyskaniem kredytu?
 
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 28.01.2010 (19) – str.C3 Forsal
Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych - czytaj na www.gazetaprawna.pl


 źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wróć