Wiadomości

Wyłudzili 26 mln od Skarbu Państwa na obrocie olejem smarowym przerobionym na napędowy

Policjanci zielonogórskiego CBŚP zatrzymali 3 osoby, w tym głównego organizatora przestępczego procederu dotyczącego wyłudzeń podatków na wielką skalę. Mężczyźni zajmowali się sprowadzaniem z Niemiec i Belgii oleju smarowego, który miał trafiać na Łotwę. W rzeczywistości był jednak przetwarzany, a następnie sprzedawany w Polsce, jako olej napędowy. Z tytułu nieodprowadzonych podatków (akcyzowego i opłaty paliwowej i VAT) Skarb Państwa stracił 26 mln złotych.

Funkcjonariusze zielonogórskiego CBŚP we współpracy z KAS ustalili, że od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. w zachodniopomorskim działała zorganizowana grupa przestępcza, która trudniła się wyłudzeniami podatkowymi przy obrocie olejem smarowym przerabianym na napędowy. Jak ustalili policjanci, jej członkowie sprowadzali olej smarowy z Niemiec i Belgii, a następnie w jednej z wsi w zachodniopomorskim przerabiali na olej napędowy. Według dokumentów Polska miała być tylko krajem tranzytowym, a olej smarowy miał trafiać na Łotwę. Funkcjonariusze ustalili jednak, że olej pozostawał w Polsce, a po jego uszlachetnieniu był sprzedawany jako olej napędowy.

Policjanci ustalili też, że grupa przestępcza utworzyła kilkanaście firm, w tym poza granicami kraju, które były wykorzystywane do kupna, sprowadzania, transportowania i sprzedaży finalnego produktu.

Pracując nad sprawą funkcjonariusze ustalili, że uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa sięgają 26 mln złotych. Teraz policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami urzędów celno-skarbowych z Zielonej Góry i Szczecina zatrzymali w zachodniopomorskim (Kołobrzeg, Trzebiatów) 3 mężczyzn, w tym organizatora procederu, którzy w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw karno-skarbowych.

Do tej pory w sprawie występuje 13 podejrzanych, którym przedstawiono 30 zarzutów, w tym również prania pieniędzy. 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a pozostałe podpisują policyjnej dozory i wpłaciły poręczenia majątkowe. Policjanci zabezpieczyli też mienie przestępców warte ponad 3,3 mln złotych.

Źródło: CBŚP (op.pb)

Wróć


Fatal error: Uncaught exception Exception with message Query error: Table './pipp_www/tl_search_index' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed (DELETE FROM tl_search_index WHERE pid='3976') thrown in system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php on line 283
#0 system/modules/core/library/Contao/Database/Statement.php(254): Contao\Database\Statement->query()
#1 system/modules/core/library/Contao/Search.php(291): Contao\Database\Statement->execute('3976')
#2 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(310): Contao\Search::indexPage(Array)
#3 system/modules/core/classes/FrontendTemplate.php(121): Contao\FrontendTemplate->addToSearchIndex()
#4 system/modules/core/pages/PageRegular.php(189): Contao\FrontendTemplate->output(true)
#5 index.php(260): Contao\PageRegular->generate(Object(Contao\PageModel), true)
#6 index.php(444): Index->run()
#7 {main}