Strefa przedsiębiorcy

Z laboratorium na instalacje - sukces prac na nową technologią

PKN ORLEN we współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej z  sukcesem przeprowadził pełnoskalową próbę  procesu jednoczesnego przerobu (współuwodornienia) frakcji ropy z olejami roślinnymi.

WIĘCEJ czytaj w listopadowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"Z pełną ofertą Grupy PKN Orlen można było zapoznać się podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Test miał miejsce na jednej z instalacji rafineryjnych będących istotną częścią produkcji olejów napędowych.  Próbę przeprowadzono w ramach realizacji projektu w zakresie Badań i Rozwoju, który otrzymał w ubiegłym roku dofinansowanie z programu sektorowego INNOCHEM realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

Głównym celem projektu jest  opracowanie własnej, innowacyjnej technologii jednoczesnego przetwarzania frakcji ropy i olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych. Efektem procesu ma być otrzymanie wysokojakościowych biowęglowodorów stanowiących komponent  oleju napędowego.

 

Produkt pochodzący z testowanego procesu może znacząco wspomóc realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) przez PKN ORLEN. Chodzi o obowiązek zapewnienia minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw  odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw ciekłych zużywanych w transporcie. Ze względu na wymagania jakościowe i eksploatacyjne, obecnie podstawowym sposobem wprowadzania biokomponentów na rynek jest dozowanie alkoholu w przypadku benzyn i estrów kwasów tłuszczowych w przypadku oleju napędowego do paliw w bazach magazynowych i na terminalach.

 

- Wyniki i wnioski są bardzo obiecujące, co pozwala nam z optymizmem oceniać prawdopodobieństwo wdrożenia w niedalekiej przyszłości tej technologii w naszych zakładach produkcyjnych. Oczywiście musimy jeszcze wykonać pracę nad wyeliminowaniem ograniczeń i dostosowaniem warunków prowadzenia produkcji w sposób ciągły, ale to naturalne, choć czasochłonne etapy opracowywania nowych technologii. Dziś możemy stwierdzić, że efektywna współpraca polskiej nauki z biznesem przybiera realne, nie tylko laboratoryjne, kształty i z sukcesem zmierza do budowania innowacyjności polskiego przemysłu – powiedział Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju. 

 

Próbę demonstracyjną opracowywanej technologii poprzedziły  wieloetapowe badania mikro i wielkolaboratoryjne, zrealizowane przez Instytut Chemii Przemysłowej. Przygotowana przez Obszar Rozwoju i Technologii PKN ORLEN i Instytut Chemii Przemysłowej próba  została zaplanowana tak, aby w pełni pozwolić na kontrolę procesu i umożliwić zebranie możliwie jak największej ilości danych procesowych z myślą o późniejszym wdrożeniu technologii. Istotną przewagą opracowywanej technologii jest możliwość wykorzystania już istniejących instalacji rafineryjnych, co znacznie obniża niezbędne nakłady inwestycyjne.

WIĘCEJ czytaj w listopadowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"Z pełną ofertą Grupy PKN Orlen można było zapoznać się podczas organizowanych wyłącznie przez Polską Izbę Paliw Płynnych XXV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2018, na terenie EXPO XXI, Warszawa, ul. Prądzyńskiego 12/14

Źródło: PKN Orlen , fot. PKN Orlen na jubileuszowych, XXV Międzynarodowych targach STACJA PALIW 2018

Wróć