Aktualny numer "Paliw Płynnych"

Drodzy Czytelnicy,

27. edycja Międzynarodowych Targów STACJA PALIW, największego wydarzenia organizowanego przez Polską Izbę Paliw Płynnych, już za nami. W trakcie dwóch lat obowiązujących obostrzeń, wynikających z trwającej pandemii COVID-19,
Targi nie mogły się odbywać. Dlatego tym bardziej cieszę się, że udało nam się spotkać osobiście w tak licznym gronie przedstawicieli całej branży paliwowej. Dziękuję, że byliście Państwo z nami!
Tegoroczna edycja Targów STACJA PALI W, które odbyły się w dniach 11–13 maja br. w E XPO XXI WARSZAWA, podobnie jak poprzednie edycje, ukazała aktualny obraz branży paliwowej i branż pokrewnych, najnowsze trendy oraz konkurencję firm.
Wystawcy przedstawiali nowe oferty, produkty i usługi, nowoczesne technologie i rozwiązania usprawniające zarządzanie. To niewątpliwie był również czas poszerzania horyzontów i zdobywania wiedzy na temat innowacji w branży paliwowej.
W uroczystym otwarciu Targów wzięli udział: Pan Poseł na sejm RP – Marek Matuszewski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Pan Minister Andrzej Dera, Rzecznik MŚP – Pan Minister Adam Abramowicz, Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – Pan Michał Kuczmierowski, oraz były Wiceminister Finansów – Pan prof. Konrad Raczkowski.
Podczas wydarzenia odbyło się uroczyste wręczenie odznaczenia „Krzyż Zasługi”, które zostało przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym dla polskiego rynku paliwowego.
Wystawie towarzyszyło Forum Dyskusyjne „Polski rynek paliw płynnych. Wybrane zagadnienia”. Konferencja przybrała formułę debaty i poświęcona była bieżącej sytuacji sektora paliwowego w P olsce oraz jego najistotniejszym problemom i zagadnieniom. Podczas Forum odbyła się również ceremonia wręczenia Statuetek ZŁOTY OKTAN – najważniejszej nagrody przyznawanej przez Polską Izbę Paliw Płynnych. Podczas wystawy odbyło się również spotkanie członków Sekcji Stacji Franczyzowych PKN Orlen, działającej przy PIPP oraz zorganizowany został cykl szkoleń w ramach Akademii Przedsiębiorcy.
Sytuacja na rynku paliwowym jest bardzo trudna. Rosyjska agresja na Ukrainę przyczyniła się do wzrostu cen surowców energetycznych i znacznego wzrostu inflacji, czego efektem są rosnące ceny dóbr i usług. Niezależnych przedsiębiorców segmentu detalicznego paliw płynnych od kilku miesięcy dotyka problem bardzo niskich marż i zagrożenie bankructwami.
W związku z tym, że wojna wciąż trwa, sytuacja jest zmienna i dynamiczna to trudno jest określić kiedy nastąpi stabilizacja cen na rynku paliw.
Po zdjęciu obostrzeń pandemicznych wróciliśmy do organizacji Spotkań Regionalnych Polskiej Izby Paliw Płynnych. Informacje na temat tego cyklu spotkań znajdą Państwo na stronie Izby.
Serdecznie polecam wywiad z Minister Klimatu i Środowiska, Panią Anną Moskwą na temat trudnej sytuacji wywołanej przez inwazję Rosji na Ukrainę, planowanej „Konstytucji dla wodoru”, pakiecie Fit for 55 oraz przyszłości pojazdów z napędem alternatywnym.
Ponadto zapraszam do lektury artykułów w dziale PRAWO, w którym obok aktualności publikujemy informacje dotyczące aktualnego tematu fiskalizacji myjni samochodowych oraz zachowania należytej staranności w dobie sankcji handlowych nałożonych na Rosję i Białoruś w wyniku ataku Rosji na Ukrainę.
Zachęcam również do zapoznania się z drugą częścią artykułu na temat żelowania olejów silnikowych autorstwa Pani mgr Moniki Ziółkowskiej oraz artykułem z działu STACJA PALIW, dotyczącym marketingu stacji paliw.

Halina Pupacz

Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych

W wydaniu m.in.:

WYWIAD

TECHNOLOGIA PALIWOWA

 • Procesy żelowania olejów silnikowych w eksploatacji i ich przyczyny. Część II – Temperatura

PRAWO

 • Obowiązek fiskalizacji myjni i urządzeń czyszczących – od kiedy?
 • Ustawy z podpisem Prezydenta RP
 • Należyta staranność w dobie sankcji handlowych nałożonych na Rosję i Białoruś

TARGI

 • XXVII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2022 
 • Forum Dyskusyjne „Polski rynek paliw płynnych. Wybrane zagadnienia” 
 • Wręczenie odznaczenia „Krzyż Zasługi” 
 • Akademia przedsiębiorcy – cykl szkoleń, prezentacji 
 • Statuetka ZŁOTY OKTAN – najwyższe wyróżnienie Polskiej Izby Paliw Płynnych 
 • Konkurs PRODUKT ROKU 2022

STACJA PALIW

 • Wirtualna wizytówka pomoże w sprzedaży 
 • Tankowanie pod kwitnącą wiśnią

RYNEK PALIW

 • Sytuacja na rynkach surowcowych: wyzwania i perspektywy

MYJNIA

 • Myjnia samochodowa od A do Z – jak otworzyć własną myjnię?

GASTRONOMIA

 • Zachwyć klientów ofertą gastronomiczną!

IZBA

 • Spotkania regionalne Polskiej Izby Paliw Płynnych 2022

W numerze prezentują się m.in.:

Adast Polska, ISTO serwis - Sebastian Holewiński, LOTOS Paliwa Sp. z o.o., Elavon Financial Services, SWIMER, Corrimex, Petronova, Schwarzmueller, Kingspan, CoffeeOn Sp. z o.o., Orlen Paliwa, EuroEkol

Dołącz do naszych czytelników!
Poznaj szczegóły!
Napisz do nas redakcja@paliwa.pl