Prezentacje i wywiady

Prezentacje i wywiady

Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2023 już za chwilę!


O przygotowaniach i organizacji Międzynarodowych Targów STACJA PALIW, a także o tym, co nowego czeka nas na tegorocznej edycji targów rozmawiamy z Panią Haliną Pupacz, Prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Jesteśmy w niemal przededniu Targów STACJA PALIW 2023. Czy wszystko jest już gotowe, czy też coś jeszcze zostało do zrobienia?

Targi to żywe wydarzenie i ich organizacja to nie jest nic łatwego. To dziesiątki, setki osób, z którymi rozmawiamy. To wymiana tysięcy maili i telefonów. To jeszcze więcej zmian, które wprowadzamy na bieżąco, aby każdy z naszych wystawców oraz odwiedzających mógł jak najlepiej doświadczyć tego, czym targi są – forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Ale tak – zdecydowanie mogę powiedzieć, że wszystko jest już gotowe. Jedyne, co pozostało do zrobienia, to w imieniu swoim, Zarządu oraz Rady Polskiej Izby Paliw Płynnych zaprosić Państwa, naszych czytelników, do udziału w Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2023.

Co jest w takim razie gotowe? Co czeka zwiedzających na tegorocznych Targach STACJA PALIW?

Tak jak wspominałam, targi to przede wszystkim forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Sądzę, że ich program doskonale to odzwierciedla. Zaraz po uroczystym otwarciu targów rozpocznie się towarzysząca targom konferencja – Forum Dyskusyjne „Polski rynek paliw płynnych. Wybrane zagadnienia”. Nie zabraknie oczywiście Akademii Przedsiębiorcy, czyli cyklu profesjonalnych prelekcji, szkoleń i warsztatów, które będą nam towarzyszyć przez trzy dni targów. Na zakończenie targów czekają nas spotkania segmentowe rynku, podczas których poruszone zostaną najistotniejsze problemy branżowe. Ze szczegółami tych wydarzeń można się oczywiście zapoznać na naszej stronie targi.paliwa.pl. Nie można jednak zapominać o naszych wystawcach. Spotkania i rozmowy z nimi to także wyśmienita okazja na poszerzenie swojej wiedzy i wymianę doświadczeń.

Skoro mowa o wystawcach, to zapytam o tych zagranicznych. Czy słowo „międzynarodowe” w nazwie targów rzeczywiście coś znaczy?

Zdecydowanie tak. Co roku gościmy zagranicznych wystawców i nie inaczej będzie w tym roku. To między innymi znane zagraniczne firmy, które mają swoje przedstawicielstwa w Polsce. To także spółki i przedsiębiorcy, którzy chcieliby wejść na nasz polski rynek lub zaakcentować na nim swoją obecność. W słowie „międzynarodowe” w nazwie targów chodzi także o wpływ, jaki ma to wydarzenie na naszą branżę także poza granicami Polski. Targi STACJA PALIW to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej, którego znaczenie na rynku światowym rośnie. Stąd też nasze targi są również wspaniałą okazją dla naszych rodzimych wystawców, by zająć bądź też umocnić swoją pozycję na zagranicznych rynkach. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie mówimy jedynie o rynku paliwowym. W końcu stacja paliw to dzisiaj coś więcej, aniżeli miejsce tankowania pojazdów. Są myjnie, które oprócz samych urządzeń wymagają również ich odpowiedniej obsługi i konserwacji oraz autokosmetyków. Są bary i sklepy, które potrzebują systemów sprzedażowych i fiskalnych, ale również regałów czy lodówek, na których z kolei znajdą się potem towary, począwszy od spożywczych, na przemysłowych kończąc. Wreszcie coś, nad czym jeszcze kilkanaście lat temu niewiele się zastanawiano w kontekście stacji paliw, czyli kwestia ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii. Dla wszystkich tych branż jest miejsce na naszych targach i wszystkie one będą na naszych targach obecne.

Targi z definicji są okazją do przedstawienia przez producentów i usługodawców swoich najnowszych rozwiązań. Czy wymienione przez Panią branże mają szansę jeszcze czymś zaskoczyć?

W każdej branży jest miejsce na innowacje. Zawsze można zrobić, stworzyć lub zaprojektować coś lepiej. Jednocześnie chciałabym zaznaczyć, że nie musi to być od razu rewolucja. Ewolucja to także innowacja. Natomiast w celu wyłonienia najbardziej innowacyjnych rozwiązań przeprowadzany jest właśnie nasz konkurs Produkt Roku. Zgłoszone do niego produkty i usługi co roku zachwycają głosujących oraz komisję konkursową. Nie mam wątpliwości, że i w tym roku również tak będzie. Także w przypadku rozwiązań, które nie zostały zgłoszone do konkursu.

Wiele w kontekście targów mówi się o wspomnianej innowacji. A co z tradycją? W końcu Targi STACJA PALIW odbywają się już od dawna.

Targi STACJA PALIW tworzymy już od niemal trzech dekad. Gdyby nie pandemia, już w tym roku byłaby to ich 30. edycja. Jednakże na kolejny jubileusz przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wracając jednak do samej w sobie tradycji targów, to jest ona paradoksalnie oparta właśnie na innowacji. Rozmawialiśmy o Forum Dyskusyjnym, o Akademii Przedsiębiorcy, o konkursie Produkt Roku. To nie są żadne nowe punkty w programie targów. Jednakże w ich ramach, co roku poruszamy coraz to nowe zagadnienia i problemy. To jest właśnie tradycja naszych targów – korzystamy ze sprawdzonych schematów, by móc się rozwijać. I każdego, kto chciałby z tej tradycji czerpać, zapraszam już za kilka dni do EXPO XXI Warszawa. Widzimy się na STACJI PALIW! 

Wywiad ukazał się w wydaniu 2/2023 magazynu "Paliwa Płynne"

Wróć