Wiadomości

Celne uderzenie w przestępczość paliwową


Funkcjonariusze Służby Celnej z Łodzi, Poznania, Szczecina i Warszawy wspólnie rozbili grupę przestępczą zajmującą się na wielką skalę nielegalnym obrotem paliwami. 
 
Do sukcesu w walce ze zorganizowaną przestępczością paliwową przyczyniła się wzorowa współpraca z niemiecką administracją celną. Dzięki niej precyzyjnie wytypowano właściwy moment rozpoczęcia kontroli, co pozwoliło na skuteczne zabezpieczenie dowodów przestępstwa. 
 
Funkcjonariusze ustalili, że w przemysłowej części Zgierza (woj. łódzkie) może mieć miejsce proceder zmiany przeznaczenia olejów smarowych, polegający na wykorzystywaniu ich do celów napędowych. W trakcie kontroli wytypowanej posesji celnicy zarekwirowali ponad 170 tys. litrów różnych produktów ropopochodnych, które miały trafić na rynek jako oleje napędowe, oraz ciągniki siodłowe i autocysterny, a także naziemne zbiorniki, wmontowane w kontenery. 
 
Wartość paliwa, zabezpieczonego na miejscu zdarzenia, celnicy szacują na blisko 650 tys. złotych. Uszczuplenia, które poniósł Skarb Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy od zarekwirowanego paliwa, to ponad 300 tys. złotych. Rzeczywiste straty fiskusa, spowodowane działalnością przestępczą, pozwoli ustalić analiza dokumentacji księgowej kilku firm, zaangażowanych w nielegalny proceder, zabezpieczona przez funkcjonariuszy w kolejnych dniach. 
 
Sprawa ma charakter rozwojowy, ale już teraz wiadomo, że było to największe ujawnienie nielegalnych paliw na terenie województwa łódzkiego od co najmniej 10 lat, dokonane przez Służbę Celną. Sukces jest tym większy, że został osiągnięty przez celników bez udziału innych służb.

(op.zp)

WIĘCEJ czytaj w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych ze wzrostem cen paliw mówiliśmy m.in. na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

Wróć