Wiadomości

Cztery osoby, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą zatrzymali policjanci CBŚP z Gdańska.


Grupa trudniła się nielegalnym handlem paliwem. Policjanci ustalili, że jej członkowie w ciągu niespełna roku nie odprowadzili do skarbu państwa należnego VAT w wysokości nie mniejszej niż 17 mln złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw skarbowych. Za te czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci gdańskiego CBŚP rozpracowali grupę przestępczą trudniącą się sprowadzaniem z zagranicy oleju napędowego i jego sprzedażą w Polsce bez uiszczania należnego VAT. Ustalili, że brały w tym procederze udział osoby z całego kraju.  Ze zgromadzonego w sprawie materiału wynika, że podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy” i zaangażowane w przestępczy proceder nie odprowadziły co najmniej 17 mln zł należności podatkowych wobec Skarbu Państwa od sprowadzonego z Niemiec i wprowadzonego do obrotu na terenie Polski oleju napędowego. Policjanci oszacowali, że grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w ponad 200 cystern tygodniowo.

Szacowane straty Skarbu Państwa spowodowane nieuiszczaniem podatku VAT mogą wynosić ponad 100 mln zł.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli  zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z nich kierowania tą grupą. Wszystkim zatrzymanym zarzucono także pranie pieniędzy i przestępstwa karno skarbowe. Zabezpieczono mienie podejrzanych w kwocie ponad 700 tys. zł.

- Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zastosował wobec dozory policji i poręczenia majątkowe. Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania osób zaangażowanych w przestępczy proceder - informuje kom. Agnieszka Hamelusz.

WIĘCEJ czytaj w lipcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

O zagrożeniach polskiej i europejskiej gospodarki związanych z nieprawidłowościami na rynku paliw mówiliśmy m.in. na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

Wróć