Wiadomości
Dalsze wsparcie dla rozwoju biomasy będzie redukowane

Zgodnie z odpowiedzą resortu klimatu i środowiska na interpelację poselską, w przygotowywanej aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu przewiduje się stopniową redukcję wykorzystania biomasy w energetyce.
„Polska nie dysponuje wystarczającym potencjałem zrównoważonej biomasy drzewnej, aby realizować transformację energetyczną w oparciu o biomasę. Uwzględniając ww. ograniczenia potencjału surowcowego, dalsze wsparcie dla rozwoju biomasy ze strony państwa będzie redukowane i kierowane na inne potrzeby transformacyjne” – wskazał resort.
Według szacunków MKiŚ, łączny potencjał zasobów biomasy w Polsce, uwzględniający zasady kaskadowego wykorzystania drewna na cele energetyczne (biomasa leśna, produkty uboczne przerobu drewna, biomasa agro) może wynosić ok. 280 petadżuli (PJ) rocznie, co odpowiada ok. 78 proc. prognozowanego zużycia biomasy w 2025 roku. Jest to wartość dla biomasy wykorzystywanej zarówno dla ogrzewnictwa indywidualnego, jak i przedsiębiorstw energetycznych.
W przygotowywanej aktualizacji KPEiK na lata 2021-2030 przewiduje się stopniową redukcję wykorzystania biomasy w energetyce, z uwagi na jej ograniczoną podaż, konieczność uwzględnienia warunku kaskadowego jej wykorzystania i zapewnienia jej dostępności w sektorach, które już dziś wykorzystują biomasę zgodnie z zasadą kaskadowości, tworząc wartość dodaną, m.in. w branży meblarskiej.
W obliczu malejącej dostępności biomasy dla energetyki konieczne jest poszukiwanie alternatywnych, opłacalnych ścieżek transformacji, które umożliwią spełnienie zaostrzających się wymogów środowiskowych. ITPE wspiera ten proces, przygotowując szczegółowe analizy transformacji energetycznej i osiągania neutralności klimatycznej dla firm, zakładów przemysłowych oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Link do aktualności: >>><<<
Źródło: Instytut Technologii Paliw i Energii