Wiadomości

Funkcjonariusze CBŚP i Izby Celnej ujawnili nielegalną odbarwialnię oleju opałowego oraz blisko milion papierosów bez akcyzy


Policjanci warszawskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej zatrzymali 21-letniego Patryka L. oraz 41-letniego Grzegorza F. Na terenie posesji, należących do firm zatrzymanych, funkcjonariusze ujawnili dwie cysterny podłączone do kompletnej linii do dobarwiania oleju opałowego oraz blisko milion papierosów bez znaków akcyzy. Wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa oszacowana została na 7,6 miliona złotych.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Służby Celnej na terenie województw: łódzkiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego dokonali przeszukania pomieszczeń magazynowych, będących własnością zatrzymanych mężczyzn. Przeszukania były efektem rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie na terenie powiatu kolskiego wprowadzali do obrotu znaczne ilości paliwa, pochodzącego z niewiadomego źródła oraz wyroby tytoniowe bez znaków akcyzowych.

Uwagę policjantów zwróciła działalność kilku firm, których właścicielami byli członkowie jednej rodziny. Prowadzona przez te osoby oficjalnie działalność gospodarcza nie przynosiła znacznych zysków, mimo to były właścicielami kilku luksusowych samochodów. Magazyny należące do firm znajdowały się na terenach dawnych „SKR” i mimo niewielkich między nimi odległości, każdy znajdował się na terenie innego województwa.

W momencie zatrzymania mężczyzn pod jednym z magazynów w miejscowości Przedecz podstawiony był już samochód ciężarowy przygotowany do załadunku. W tym magazynie funkcjonariusze ujawnili blisko milion papierosów 6 różnych marek, które dotąd nie były spotykane w Polsce, co może świadczyć o tym, że były przeznaczone na rynek Europy Zachodniej. Niektóre opakowania posiadały opisy w języku arabskim.

Funkcjonariusze Służby Celnej oszacowali wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa na 7,6 miliona złotych.

W kolejnym magazynie, który znajdował się w miejscowości Strzygi, funkcjonariusze ujawnili kompletną linię produkcyjną, służącą do odbarwiania oleju opałowego i zabezpieczyli dwie cysterny z zawartością ok. 45 tysięcy metrów sześciennych paliwa niewiadomego rodzaju. Cysterny podłączone były do systemu pomp i filtrów. W magazynie ujawniono liczne odczynniki i narzędzia, służące do odbarwiania oleju opałowego.

Postępowanie w tej sprawie przekazane zostało do prowadzenia Izbie Celnej w Poznaniu, a nadzoruje je Prokuratura Rejonowa w Kole.

Źródło:CBŚP Warszawa

Wróć