Auto i Myjnia

FUSO eCanter pierwszy samochód ciężarowy z napędem wyłącznie elektrycznym w produkcji seryjnej


  • Przedsiębiorstwo logistyczne UPS, jako pierwszy komercyjny klient w Stanach Zjednoczonych otrzyma wersję seryjną FUSO eCantera
  • Kolejne FUSO eCantery trafią do organizacji użyteczności publicznej w Nowym Jorku
  • Produkowany seryjnie FUSO eCanter z napędem wyłącznie elektrycznym zmniejszy poziom hałasu w dużych miastach
  • Marc Llistosella, szef Daimler Trucks Asia: „W czasach, w których każdy mówi o elektrycznych ciężarówkach, my jako pierwsi wprowadzamy realnie na rynek produkowany seryjnie samochód ciężarowy z napędem w pełni elektrycznym. W FUSO zebraliśmy już bogate doświadczenie w dziedzinie napędów alternatywnych i jesteśmy bardzo dumni, iż możemy zapoczątkować nową erę”.

 

Daimler Trucks świętuje dziś w Nowym Jorku światową premierę nowego FUSO eCantera. Jest to pierwsza na świecie produkowana seryjnie lekka ciężarówka z napędem wyłącznie elektrycznym, która jeszcze w tym roku trafi do klientów w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Spółka córka Daimlera, Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation, planuje dostarczenie w ciągu najbliższych lat do wybranych klientów łącznie 500 samochodów ciężarowych tej generacji. Produkcję wielkoseryjną zaplanowano na rok 2019.

Marc Llistosella, Prezes i Dyrektor Generalny Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation oraz szef Daimler Trucks Asia - W czasach, w których każdy mówi o elektrycznych ciężarówkach, my jako pierwsi wprowadzamy realnie na rynek produkowany seryjnie samochód ciężarowy z napędem w pełni elektrycznym. W FUSO zebraliśmy już bogate doświadczenie w dziedzinie napędów alternatywnych i jesteśmy bardzo dumni, iż możemy zapoczątkować nową erę. Nasz FUSO eCanter jest rezultatem wieloletnich testów klienckich. Pojawia się na rynku wraz z pakietami usług, zapewnioną dostępnością części zamiennych oraz gwarancją realizowaną przez naszą globalną sieć dealerską FUSO. Nowy FUSO eCanter jest naszą odpowiedzią na rosnący na całym świecie popyt na pojazdy, które spełniają, a nawet przewyższają, coraz bardziej surowe ograniczenia emisji CO2. FUSO eCanter stanowi, więc atrakcyjną i oszczędną alternatywę dla napędów konwencjonalnych oraz otwiera drogę do eksploatacji w pełni elektrycznych ciężarówek w miejskim transporcie dystrybucyjnym przyszłości – dodaje Llistosella.

Pierwsze ciężarówki z napędem wyłącznie elektrycznym trafią do UPS, a kolejne cztery do nowojorskich organizacji pozarządowych

W ramach oficjalnej premiery rynkowej marka FUSO przedstawiła również pierwszego komercyjnego klienta w Stanach Zjednoczonych – firmę logistyczną UPS, która za pomocą elektrycznych ciężarówek uczyni swoje dostawy jeszcze ekologiczniejszymi.

Carlton Rose, Prezes Global Fleet Maintenance & Engineering w UPS – Nasza firma ma po prostu w swoich genach otwartość na ekologiczne i innowacyjne rozwiązania dla naszej floty. Należą do nich również elektryczne ciężarówki, dzięki którym nasza flota samochodowa jest jeszcze czystsza i cichsza. Już dziś eksploatujemy 8,5 tysiąca pojazdów z napędami alternatywnymi. Od lat jesteśmy globalnie związani z Daimlerem i cieszymy się, że teraz także FUSO eCanter umożliwi nam korzystanie z zalet elektrycznej ciężarówki.

We współpracy z biurem nowojorskiego prokuratora generalnego, Erica Schneidermana, marka FUSO przekaże lokalnie bezemisyjne FUSO eCantery czterem nowojorskim organizacjom użyteczności publicznej ‒ Wildlife Conservation Society, New York Botanical Garden, Habitat for Humanity New York City i Big Reuse Brooklyn.

Marka FUSO świętowała światową premierę eCantera w nowojorskim East Village, prezentując instalację nazwaną „Stacją paliw przyszłości”. Ta elektryczna „stacja paliw” symbolizuje wizję FUSO oraz pokazuje, w jaki sposób lokalnie bezemisyjny i cichy eCanter może uczynić codzienny transport dystrybucyjny w takich miastach, jak Nowy Jork jeszcze ekologiczniejszym i bardziej przyjaznym dla środowiska.

FUSO eCanter: przyjazny dla środowiska i ekonomiczny dla klienta

Oferując lekką ciężarówkę z napędem wyłącznie elektrycznym, Daimler reaguje na stale rosnące zapotrzebowanie na bezemisyjny i cichy miejski transport dystrybucyjny. eCanter jest przy tym nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także oszczędny i ekonomiczny dla użytkownika. Potwierdza to również wynik kompleksowych testów klienckich przeprowadzonych w Portugalii i Niemczech. W zależności od zabudowy oraz rodzaju eksploatacji, eCanter ma zasięg do ok. 100 km i oferuje maksymalne obciążenie użytkowe na poziomie 3,5 tony. Elektryczny układ napędowy pojazdu wyposażono w sześć wysokonapięciowych akumulatorów litowo-jonowych, każdy o napięciu 420 V i pojemności 13,8 kWh. W porównaniu z konwencjonalną wersją napędzaną silnikiem wysokoprężnym, oszczędności w zakresie kosztów eksploatacji mogą wynieść nawet 1000 euro na 10 000 km.

Rezultat intensywnych badań i kompleksowych testów klienckich

Nowy FUSO eCanter jest rezultatem podjętych przez Daimler prac konstrukcyjnych. W 2010 roku na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze marka FUSO zaprezentowała pierwszy prototyp elektrycznego Cantera, inaugurujący produkcję przedseryjną dla celów testowych w roku 2014. W konstrukcji nowej seryjnej wersji FUSO eCantera uwzględniono wszystkie doświadczenia i spostrzeżenia z różnych testów klienckich pojazdu przedseryjnego, przeprowadzonych w Portugalii i Niemczech w latach 2014-2017. W maju 2017 r. Daimler przedstawił już pierwszego komercyjnego klienta na rynku japońskim: sieć supermarketów Seven-Eleven Co., Ltd. będzie użytkować w swojej flocie 25 eCanterów.

Wprowadzając na rynek eCantera oraz w późniejszej sprzedaży elektrycznych ciężarówek marka FUSO może korzystać także z możliwości, jakie daje koncern Daimler. Obejmują one na przykład spółkę Mercedes-Benz Energy GmbH, oferującą rozwiązania w dziedzinie lokalnego magazynowania energii, czy partnerską firmę ChargePoint, największą na świecie sieć stacji ładujących. Dzisiaj Daimler ogłosił ponadto inwestycję w izraelski startup StoreDot. Jest to przedsiębiorstwo pionierskie w dziedzinie opracowywania nanomateriałów oraz ich wykorzystania w ultraszybkim ładowaniu akumulatorów.

FUSO eCanter – pierwsza produkowana seryjnie ciężarówka z napędem wyłącznie elektrycznym

Po latach intensywnych prac badawczych i testów klienckich FUSO eCanter zostanie teraz w pełni włączony w linię produkcyjną konwencjonalnego FUSO Cantera. W lipcu firma MFTBC świętowała rozpoczęcie produkcji eCantera w Tramagal w Portugalii. Tam produkowane są wszystkie eCantery na rynek europejski i północnoamerykański.

Źródło: Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o.

Wróć