Wiadomości

Gigantyczne pieniądze odzyskane od paliwowych oszustów


W wyniku postępowania zabezpieczającego prowadzonego w spółce z branży paliwowej na wniosek Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy, Skarb Państwa odzyskał ponad 37 mln zł. Sukces Kontroli Skarbowej i prokuratury jest tym większy, że pieniądze ściągnięto z rachunku bankowego kontrolowanej firmy, prowadzonego przez bank w jednym z krajów Unii Europejskiej.

W wyniku analizy baz danych przeprowadzonych przez bydgoską Kontrolę Skarbową, wytypowano do kontroli grupę podmiotów funkcjonujących na rynku obrotu komponentami do paliw. Podjęte działania ujawniły istnienie skomplikowanego mechanizmu unikania opodatkowania, w którym brały udział podmioty krajowe i zagraniczne. W efekcie tego mechanizmu żaden z uczestników procederu nie zapłacił podatku należnego z tytułu dostaw komponentów transportowanych drogą morską od kontrahenta unijnego do ostatecznego odbiorcy na terenie kraju. Stworzony mechanizm polegał na deklarowaniu fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw towarów przez podmioty pozorujące działalność gospodarczą. W toku prowadzonych postępowań ustalono, że członkowie organów tych spółek byli figurantami, a transakcje handlowe nie miały ekonomicznego uzasadnienia. Współpraca z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz organami ścigania i prokuraturą, umożliwiła zabezpieczenie na rachunkach bankowych tych podmiotów środków pieniężnych w kwocie blisko 38 mln zł.

Ponadto dzięki podjętym przez bydgoską Kontrolę Skarbową działaniom, w celu zabezpieczenia zobowiązania innej spółki uczestniczącej w procederze, w ramach międzynarodowej pomocy prawnej prokuratura jednego z krajów UE, zabezpieczyła na rachunku bankowym spółki prowadzonym w tym kraju, środki pieniężne w kwocie blisko 39 mln zł. Z tej kwoty ostatecznie budżet odzyskał na początku tego roku kwotę ponad 37 mln zł.

Łącznie dzięki działaniom Kontroli Skarbowej oraz ścisłej współpracy polskiej administracji podatkowej z administracją podatkową jednego z krajów UE, oszustom paliwowym odebrano prawie 75 mln zł.

 

Źródło MF

WIĘCEJ: czytaj w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Paliwa Płynne”

Jeżeli chcesz być na bieżąco z branżą, odwiedź też koniecznie XXIII Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. EXPO XXI Warszawa    

(opr.zp)

Wróć