Wiadomości

Grupa oszustów podatkowych rozbita


Wywiad Skarbowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach we współpracy z funkcjonariuszami Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Kielcach, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, rozbił zorganizowaną grupę przestępczą uzyskującą korzyści finansowe z tytułu wprowadzania do obrotu gospodarczego, tzw. pustych faktur VAT.

W trakcie działań realizacyjnych dokonano przeszukań pomieszczeń w miejscach zamieszkania będących siedzibami dwóch firm. Zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową, w tym rejestry VAT i faktury.

Zatrzymano cztery[ osoby, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczenia nieprawdy, utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości poprzez składanie fałszywych oświadczeń umożliwiających zacieranie śladów przestępstw innym osobom.

Wobec zatrzymanych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w łącznej kwocie 8 tys. zł.

Dokonano zabezpieczenia na majątku, należącym do zatrzymanych osób na łączną kwotę 135 tys. zł.

Czynności służbowe, przeprowadzone przez pracowników Wywiadu Skarbowego pozwoliły na ustalenie procederu polegającego na wystawianiu tzw. pustych faktur przez szereg spółek z o.o. utworzonych, wyłącznie w tym celu, przez organizatorów procederu. Firmy zarejestrowane były na podstawione osoby.

Straty Skarbu Państwa w podatku VAT z tytułu wprowadzania do obiegu gospodarczego tzw. pustych faktur VAT wynoszą około 12,5 mln zł.

(op.zp)

WIĘCEJ czytaj w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych ze wzrostem cen paliw mówiliśmy m.in. na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

Wróć