Wiadomości

Handlowali paliwem nie odprowadzając VAT oraz akcyzy


Wyłudzenia podatku VAT i akcyzy na kwotę około 9,5 mln zł, w jednej tylko spółce wykryli inspektorzy Kontroli Skarbowej w Katowicach oraz Wywiad Skarbowy.

Spółka handlowała paliwem w kilku miejscach województwa śląskiego. Nie odprowadzała jednak należnego podatku od towarów i usług oraz akcyzy. Na poczet spłaty nieuregulowanych zobowiązań podatkowych urzędnicy zabezpieczyli środki finansowe oraz paliwo. - W ostatnim czasie zmieniliśmy model działania Wywiadu Skarbowego i Kontroli Skarbowej, działamy znacznie aktywniej niż do tej pory i podobnych akcji będzie teraz znacznie więcej – powiedział Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach zainteresował się osobami prowadzącymi działalność gospodarczą w formie spółki kapitałowej, której podstawowym zakresem jest obrót paliwami do pojazdów silnikowych. W początkowym okresie spółka działała na terenie woj. wielkopolskiego, a w październiku 2015 r. przeniosła się na Śląsk.  Z dokumentów spółki złożonych w urzędzie skarbowym i KRS wynika, że jest ona czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, ale od kilku miesięcy nie złożyła żadnej deklaracji VAT – 7. W tym okresie dokonała jednak zgłoszenia 6 kas fiskalnych, z czego wszystkie zlokalizowane zostały na stacjach paliw w miastach województwa śląskiego. Przeprowadzone czynności operacyjno-rozpoznawcze przez pracowników Wywiadu Skarbowego wyraźnie wskazały, iż na każdym punkcie dokonywana jest codziennie w dużych ilościach sprzedaż paliwa na rzecz osób fizycznych.

Z przeprowadzonych czynności wynika, iż spółka w okresie od października 2015 r. do maja 2016 r. dokonała nieopodatkowanej sprzedaży paliwa w ilości 4 mln 600 tys. litrów.

Aby przeciwdziałać nadużyciom podatkowym, po raz pierwszy Kontrola Skarbowa dokonała na miejscu zabezpieczenia majątku podatnika, którym w tej sprawie jest paliwo płynne. Wymagało to specjalistycznego sprzętu i zaplecza technicznego. Na obecnym etapie stanowi to dowód w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym, a w przyszłości wartość tego zabezpieczenia zaspokoi koszty postępowania i zobowiązania podatkowe spółki.

To pierwsza samodzielna akcja Kontroli Skarbowej na taką skalę. Wykorzystując dostępne siły i środki oraz potencjał techniczny udało się zatrzymać nielegalny proceder oraz zabezpieczyć środki finansowe na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Źródło: UKS w Katowicach

WIĘCEJ czytaj w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Paliwa Płynne"

O zagrożeniach dla polskiej i europejskiej gospodarki związanych ze wzrostem cen paliw mówiliśmy m.in. na XXIII Międzynarodowych Targach STACJA PALIW 2016, 11-13 maja 2016 r. w EXPO XXI w Warszawie.

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju, odwiedź XXIV Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2017, tradycyjnie w maju w warszawskiej hali EXPO XXI.

 

Wróć