Wiadomości

Irańska ropa dotarła do Gdańska


Tankowce „Atlantas” i „Calida” transportujące w sumie 2 mln baryłek irańskiej ropy naftowej dla LOTOSU dotarły do gdańskiego Naftoportu. Trwa operacja rozładowywania ładunku.

Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, „Atlantas” przed wejściem na Bałtyk musiał przeładować ok. 700 tys. baryłek ropy na pokład „Calidy”. Operacja odbyła się 12 i 13 sierpnia.

Przypomnijmy, supertankowiec „Atlantas” wpłynął do Naftoportu na mocy porozumienia pomiędzy Grupą LOTOS S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC). To efekt prac ukierunkowanych na zwiększenie poziomu dywersyfikacji źródeł pozyskania surowców strategicznych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

– W ramach umowy LOTOS odebrał 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light – wyjaśnia Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. – Tak duża, jednorazowa dostawa mogła być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC (Very Large Crude Carrier). Tankowce tej klasy to jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę. Warto podkreślić, że „Atlantas” jest jednym z największych tankowców, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu. 

Ropa z obu tankowców zostanie przetransportowana rurociągami z Naftoportu do zbiorników LOTOSU i PERNU. Potem nastąpi jej przerób w gdańskiej rafinerii. Warto podkreślić, że surowiec z Iranu będzie przerabiany solo (w zwykłych warunkach miesza się różne gatunki ropy), po to by zebrać szczegółowe dane, które posłużą dalszej analizie technologicznej i ekonomicznej.

„Atlantas” opuścił terminal załadunkowy Kharg Island w Iranie pod koniec czerwca br. Przepłynął 12 tysięcy mil morskich okrążając po drodze Afrykę (statki tej klasy po załadowaniu mają zbyt głębokie zanurzenie, by przepłynąć przez Kanał Sueski).

Wróć