Wiadomości

Jedna „Godzina dla Ziemi” ma znaczenie!


W sobotę 23 marca w budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska na godzinę zgasły światła. To symboliczny gest, którym chcieliśmy zainspirować do podejmowania działań na rzecz ochrony naszej planety i refleksji nad jej przyszłością. W ten sposób włączyliśmy się w akcję „Godzina dla Ziemi”.

Już od 18 lat, co roku nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na wszystkich kontynentach, w trosce o przyszłość naszej planety na jedną godzinę gasi światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wyłączenie prądu na godzinę nie wpłynie na większą oszczędność energii. Wierzymy jednak, że każda inicjatywa, która zachęca do racjonalnego korzystania z energii oraz zwraca uwagę na los naszej planety i jej różnorodnych mieszkańców i ekosystemów jest wartościowa i ma znaczenie! – wyjaśnia Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

Nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego. Jednoczesne zgaszenie świateł w czasie „Godziny dla Ziemi” i ich ponowne zapalanie nie spowoduje zakłóceń w jego pracy, a zmiany zapotrzebowania z tym związane są właściwie niezauważalne.

Chrońmy więc wspólnie to, co mamy najcenniejszego – Matkę Ziemię, nasz wspólny dom. W tym roku przyłączmy się do milionów ludzi na całym świecie i wygaśmy światła oraz wszystkie urządzenia emitujące światło na godzinę!

Kiedy: 23 marca (sobota) o godzinie 20:30 (do godziny 21:30).

Inicjatywa WWF obchodzona jest corocznie pod koniec marca. W tym roku organizatorzy dedykują ją rzekom.

Zachęcamy też do zapoznania się z danymi na temat stanu jakości wód powierzchniowych, w tym rzek, na stronach  Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który monitoruje stan jakości wód w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wróć