Wiadomości

Karuzela podatkowa w obrocie elektroniką. 10 osób zatrzymanych


  • Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, rozbiły kolejną grupę przestępczą.
  • Grupa zajmowała się oszustwami podatkowymi i praniem pieniędzy. Zatrzymano 10 podejrzanych.
  • Szacowana wartość strat budżetu państwa to ok. 1,5 mld zł.

Handel bez VAT’u
W proceder zaangażowanych było ok. 1700 firm z branży elektronicznej. Prawie 500 z nich było zarejestrowanych za granicą.

Fikcyjne podmioty wystawiały faktury VAT, dokumentujące rzekomy obrót sprzętem RTV i AGD. Spółki wykazywały je w deklaracjach podatkowych i w ten sposób zaniżały wartość należnego podatku.

Straty Skarbu Państwa w wyniku kilkuletniej działalności grupy szacuje się na ok. 1,5 mld zł.

Dokumenty, elektronika i… grzyby
Funkcjonariusze mazowieckiej KAS i CBŚP przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby firm na terenie woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Podczas tych kontroli zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową, sprzęt elektroniczny oraz gotówkę.

W jednym z warszawskich mieszkań znajdowała się profesjonalna hodowla grzybów halucynogennych oraz marihuana.

10 osób z zarzutami
KAS i CBŚP zatrzymały 10 osób. Jeden z mężczyzn został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Pozostali zostali objęci dozorem policji i zakazem opuszczania kraju. Zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości 385 tys. zł.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie przedstawiono podejrzanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania, poświadczania nieprawdy oraz przestępstw karnych skarbowych.

 

Źródło: Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

Wróć