Wiadomości

KAS skutecznie walczy z przestępcami wyłudzającymi VAT

Pracownicy i funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach, działając we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Lublinie, zlikwidowali grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami VAT oraz praniem brudnych pieniędzy.

Działania kontrolne przeprowadzone 22 listopada 2018 r. były kontynuacją śledztwa rozpoczętego przez lubelską Prokuraturę w połowie października 2018 r. i wynikały z analizy zebranego wówczas materiału. Pracownicy i funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego wytypowali grupy podmiotów wystawiających i wprowadzających do obiegu fikcyjne faktury VAT oraz wyłudzających nienależny zwrot podatku. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się także procederem tzw. prania brudnych pieniędzy, pochodzących z oszustw podatkowych.

W toku śledztwa dwie osoby usłyszały zarzut popełnienia przestępstwa i zostały tymczasowo aresztowane na okres trzech miesięcy. Zgodnie z art. 271a § 1 Kodeksu Karnego za oszustwo dot. fałszowania faktur VAT grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone są kolejne przeszukania i zatrzymania.

Źródło: KAS (op.pb)

Wróć